resim yükle

Güneşhan: Kazdağlarının üstü altından daha değerlidir

Güneşhan: Kazdağlarının üstü altından daha değerlidir
08.06.2024
A+
A-

Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan’dan Çevre Günü’nde Kazdağları İçin Uyarı

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Kazdağları’nda yapılacak yeni madencilik faaliyetleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Güneşhan, Zenit Madencilik’in siyanürlü çalışma yürütme talebinin onaylandığını ve bu onayın Kazdağları’nda büyük bir ekolojik yıkıma yol açacağını belirtti.

Güneşhan açıklamasında şunları söyledi:

Havamızı, suyumuzu, içinde bulunduğumuz bu ekosistemi korumak adına bir farkındalık günü. Tam da bugün bizi çok derinden üzen bir haber aldık.Kazdağları’nda siyanürlü çalışma yürüten ZenitMadencilik’in büyüme talebine onay çıkmıştır. Buna göre 259 hektarlık alan 380 hektara çıkacak. Bu ne demek? 535 futbol sahası büyüklüğü demek.

Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir sınırında yer alan bütün bir bölgenin akciğerleri gibi işlev gören ve Alpler’den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağıdır. Ülkemizin en güzel, en cennet köşelerinden biridir. Çok sayıda endemik yani bütün dünyada sadece Kazdağları’nda yetişen dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kazdağları sayısız kuş ve hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Mitolojide bin pınarlı ida olarak adı geçen Kazdağlarının suları ileÇanakkale ve Balıkesir’in bereketli toprakları sulanmaktadır.

KAZDAĞLARININ ÜSTÜ ALTINDAN DAHA DEĞERLİDİR

Bugün Kazdağlarının yüzde 79’u maalesef maden ruhsatları ile kaplı olmakla birlikte havamız, suyumuz kirleniyor. Müthiş bir talan ve kirletme var, insanlar zehirleniyor. Bu kadar ekolojik yıkım iklim değişikliğinin beraberinde iklim krizini de meydana getirmektedir.Bugün aldığımız haberle bir kez daha anlıyoruz ki, bir örneğini çok yakın zamanda İliç’te yaşadığımız çevre felaketlerinden ders almıyoruz, kendimize ders çıkarmıyoruz.

Bu arada ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik’e de hiç yabancı değiliz esasen. Kendilerini Kanal İstanbul’a verdikleri olumlu rapordan dolayı çok iyi biliyoruz.

Sizi bir kez daha ve şiddetle uyarıyoruz; Kazdağlarının üstü altından daha değerlidir. Kazdağlarından ellerinizi çekin.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber