resim yükle

Yalı Kafe alanı için mecliste birlik

Yalı Kafe alanı için mecliste birlik
15.06.2019
A+
A-

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, İller Bankası’nın Atakum sahilindeki Yalı Kafe Restoran alanının satışa çıkarılmasına karşı meclis üyelerinden destek istedi.

Başkan Deveci, “O alan Atakum’un denize açılan tek yeri. Bu konunun Atakum Belediyesi ile bir ilgisi yok. Bu işte herkes birlikte durmalı. Çünkü Atakum’un yararınadır ve Atakum’un olmazsa olmazıdır. Sahile, yeşile, denize olan duyarlılıklarımızı koruyalım” dedi

Atakum Belediye Meclisi 2019 yılı haziran ayı 11. birleşimi 1. oturumu Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Komisyondan havale edilen 16 maddenin 1’i oy çokluğuyla, 14’ü oy birliğiyle bir madde de komisyonda bekletilmek üzere karara bağlandı. Mecliste Atakum’un gündeminde olan önemli konular değerlendirilirken, Atakum sahilinde bulunan Yalı Kafe Restoran alanıyla da ilgili dayanışma örneği yaşandı.  

ANKARA’YA GİDELİM

İller Bankası’nın alanı satışa çıkarmak istediğini daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Başkan Deveci, “İller Bankası’na yazılı bir öneri götürdük. Talebimiz o alanı yukarıda bir arsayla takas etmekti ama kabul edilmedi. Ama burada bitmedi. Eğer orası satılırsa, sahil de kaybedilir ve Atakum’un Kavak’tan bir farkı olmaz. Atakum’un iç kasaba haline dönüşmesine katkınız olacaksa, onu da herkes aynaya bakıp düşünmeli. Buna izin vermemeliyiz. Bir belediyenin olduğu yerde bir idare gelip ‘Burayı satıp paraya çevireceğim’ diyorsa orada belediyecilik yoktur. Belediye başkanı da belediye meclis üyeleri de fazladan oturuyor demektir. Bu oturup üzerinde düşünmemiz gereken bir şey. Bu konudaki duyarlılığını biliyorum, sizlerden de yardım istiyorum. Özellikle iktidar partisi mensubu meclis üyelerimizden destek istiyorum. Gerekirse toplanıp birlikte Ankara’ya gidelim. Hassasiyeti anlatalım. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ile de görüştüm, o da konuya duyarlı. O alan Atakum’un denize açılan tek yeri. Bu konunun Atakum Belediyesi ile bir ilgisi yok. Örneğin Meteoroloji’nin olduğu alan da var oraya da sahip çıkalım. Buralar, bizi sahil kenti yapacak iki alan. Önceki dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. DSİ’nin alanını kültür merkezi ve park yaptı. Müthiş bir şey oldu. Keşke Emniyet Müdürlüğü de gelmemiş olsaydı, kente girerken deniz görerek girebilseydik. Bunlar bu kentin değerleri. Bu işte herkes birlikte durmalı. Çünkü Atakum’un yararınadır ve Atakum’un olmazsa olmazıdır. Sahile, yeşile, denize olan duyarlılıklarımızı koruyalım” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’DEN DESTEK

Atakum Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Recep Kemal Certel, ise Başkan Deveci’nin destek vererek, “Söylediğiniz konulara katılıyorum. Gerçekten sahilde bir tek Yalı Kafe’nin olduğu alan kaldı. Buna belediye olarak bakmıyoruz, halkın rahat ulaşabildiği bir yer. Dolayısıyla bizim üzerimize düşecek bir şey varsa biz de katkı verelim. Sizin eleştirilerinize katılıyorum. Kurumların kanundan kaynaklı imar düzenleme yetkileri var ama devlet bu kanunları düzenlerken istisna olarak yaptı aslında. Yani çabuk hareket edilmesi gereken, belediyelerin yapısından kaynaklı yanlış uygulamaların düzeltilmesi gereken yerler için yetki verildi ama kurumların bunu olumlu manada kullanması gerekiyor. Bu durumda belki Ankara’da yukarıdakiler konuya vakıf olmayabilir. Bir heyet oluşturup Ankara’ya beraber gidip anlatılabilir. İller Bankası buraya maddi kazanç gözüyle bakıyor olabilir, onlara bu kazancın başka şekilde olabileceği de anlatılabilir. Konuyla ilgili iyi bir bilgilendirme yapılırsa ben kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Yeter ki iyi anlatalım” diye konuştu.

SAHİL BANDI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SORUMLULUĞUNDA

Gündem maddelerinde yer alan ve tehlikeli ırk hayvanlar ve sokak köpeklerine ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Deveci, “Bu hassas bir konu. Geçtiğimiz meclis toplantımızda da bu konuyu aramızda konuşmuştuk. Özellikle sahil bandında akşam saatlerinde hem kentimizin civar ilçelerinden hem de civar illerden çok sayıda insan geliyor. Doğal olarak evcil hayvanı olanlar yanlarında tasmalı da olsa zincirli de olsa hayvanlarını gezdiriyorlar. Bir kısım köpeklerin ağızlarına ağızlık takılması gerekiyor. Ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar her an kontrolden çıkıp çevresindeki insanlara zarar verebilecek durumdalar. Özellikle çocukların sempatik hareketlerini bir tür tehlike olarak algılayıp tepki gösterebilen hayvan türleri var. Bunlar meclis kararıyla düzenlenebilecek şeyler değil. Bu bir eğitim işi. Bu konuda muhatap merciler ile iletişime geçerek bu konu üzerinde bir eğitim politikası geliştirilmesini sağlayabiliriz. Yeri gelmişken sahil ile ilgili kısımda Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni de konuşmak lazım. Zaten özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni geçtiğimiz haftalardaki bir toplantıda da dile getirmiştim. Atakum sahilini Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yönetmemiz lazım. Bizim Atakum olarak tüm sahilimiz, tüm sınırımız, sahil bandı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetiliyor. Yani buna benzer sorunlarda  bizim gündemimize geliyor. Bana Atakum sahili alakalı cep telefonu üzerinden onlarca şikayet mesajı geliyor.

Sahilin temizliği, güvenliği, çevrenin düzenlenmesi ve korunması daha bir sürü konuda mesajlar alıyorum. Önce bizden hırslarını alıyorlar. Daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne gidiyorlar. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne gidene kadar da pek bir tepkileri de kalmıyor. Bunu ben bir ara Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Bey ile görüştüm. Kendisi bu konuya soğuk durmadı ama bir öneri paketi, yönetim biçimi oluşturmak lazım. Aranızda mühendis arkadaşlar ve önceki dönem meclis üyeleri var. Önceki dönemlerde karşılaştığınız sorunlar ne ise onlardan da yol çizerek, meclis kararı gibi değil ama bize bu konuda yol gösterebilecek katkıyı vermenizi istiyorum. Çünkü orası sorunlu bir yer ve giderek sorunları artıyor. Atakum’un hatta Samsun’un denize ve sahile olan ihtiyacını karşılayabilmekten uzak burası. Ben size bir şey daha söyleyeyim. İyi tarafı da var. Oğlumu ve kızımı yanıma alıyorum. Sahilde yürüyüş yapıyorum.

Sahildeyken şunu görüyorum. Genci yaşlısı her çeşit insan var. Beni tanıyan tanımayan herkes birbirine işaret ediyor. Tanışıyoruz ve fotoğraf çektiriyoruz. Bu karşılaşmalar sayesinde insanlar buna benzer şikayetlerini birebir bana iletebiliyorlar. Seçim sürecinden bu yana oldukça üstünde durduğum komşuluk hukuku aslında bu işte. Yani sahilde yürürken hemşehrilerimiz ile bir araya gelerek kentin bir problemi hakkında tartışabiliyor olmak. Atakum sahili; komşuluk hukukunun, birlikte yaşama kültürünün geliştiği ve hissedildiği yer aslında. Böylesine ferah ve denizle iç içe bir sahilin Türkiye’de bir örneği daha yok. Burası müthiş bir yer. Bugün sabahtan bir turizmci  yatırımcı grup ziyaretime geldi. Benim seçim öncesindeki Atakum’a turizm kenti kimliği kazandırılması ile alakalı söylemlerimi takip etmişler. Çok ortak cümleler kurdu. Hakikaten çok önemli bir yer burası. Burayı yaşanabilir bir kent yapabilmek hepimizin omuzunda. Bir turizm kenti yapabilme sorumluluğu hepimizin üzerinde” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber