Üç büyük şehirde başıboş köpek sayısı 700 bini geçti

Üç büyük şehirde başıboş köpek sayısı 700 bini geçti

Adana’nın İmamoğlu ilçesinde 72 yaşındaki Şerife Arısan‘ın başıboş köpekler taraafından feci bir şekilde katletmesinin üzerinden bir hafta geçmeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Türkiye’nin en kalabalık üç Büyükşehirindeki başıboş köpek nüfusu sayısını açıkladı.

Başıboş köpek sayısı

  • İzmir’de 450 bin köpek sokakta.
  • İstanbul’daki sokak köpeği sayısı 128 bin 900.
  • Başkent Ankara sokaklarında 90 bin sokak köpeği bulunuyor.

Endişelendiren rakamlar mecliste ortaya çıktı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü hayvan bakımevi, hayvan hastanesi ile sokak köpekleri sayıları hakkında TBMM Dilekçe Komisyonu’na bilgi verdi.

Buna göre, ülkede 326 hayvan bakımevi ve 33 hayvan hastanesi bulunuyor.

Son 5 yılda; 1 milyon 310 bin 108 köpek kısırlaştırıldı, 2 milyon 704 bin 768’i aşılanıp rehabilite edildi, 274 bin 940’ı ise sahiplendirildi.

Bakanlıktan başıboş köpek talimatı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyelere hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi konusunda iş birliği yapma talimatı verdi. Bu adımın, sokak köpeklerinin ve hayvan haklarının daha etkin çözümlerle desteklenmesini amaçladığı belirtildi.

Dilekçe Komisyonu, vatandaşların taleplerinin karşılanabilmesi için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılması gerektiğini bildirdi. Bu değişikliklerin, hayvanların korunması ve sokak köpeklerinin yönetimi konusunda daha etkili bir mekanizma oluşturmayı hedeflediği ifade edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber