resim yükle

Türkiye Yüzyılının Emekçileri çifte bayram yaşamak istiyor

Türkiye Yüzyılının Emekçileri çifte bayram yaşamak istiyor
19.03.2024
A+
A-

Türkiye Yüzyılının Emekçileri çifte bayram yaşamak istiyor

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve alım gücünde yaşanan büyük gerileme karşısında kamu işçisinin evini geçindirmekte giderek daha çok zorluk çektiğine işaret eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Türkiye yüzyılının emekçileri olarak kamu işçisinin ücret zammının diğer kesimlere yapıldığı gibi yüzde 49.25’e tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Sert, toplumun büyük bir bölümüne yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışından kamu işçisinin mahrum bırakılmasını eşitlik ilkesinin zedelenmesi olarak tanımladı.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Çalışma hayatının en büyük bileşeni olan işçiler olarak Yeni Türkiye Yüzyılından ve Güçlü Türkiye hedeflerinden büyük gurur duyuyoruz.

Ancak Türkiye yüzyılının üreten, hizmet eden emekçileri olan kamu işçileri yüksek enflasyon ve giderek daha da düşen alım gücü karşısında geçim zorluğu yaşamaya başladı.

Toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49.25’lik ücret artışı karşısında kamu işçilerinin yüzde 32.57’de bırakılması, kamu düzeninin işleyişinde omurga görev gören kamu işçisini derinden üzdü, üzmeye de devam ediyor.

Yaklaşan yerel seçimlerde ülkenin bekasına verilen önem, istikrara duyulan güven ortada iken kamu işçisini evini dahi geçindiremeyecek bir ücret ile karşı karşıya bırakmak hem insani olarak, hem vicdani olarak, hem de eşitlik ilkesi açısından doğru değildir.

Kamu işçisi kendini ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş hissediyor.

İşçinin tek geçim kaynağı aldığı ücrettir. Tenceresinde kaynattığı tek yemek helal lokmasıdır. Ancak gelinen noktada eşitsiz bir uygulama ile kendini değersiz hisseden kamu işçisi halen devletine güvenmekte, toplumsal patlamaların öznesi olmamak için çaba göstermektedir.

Türkiye’nin emekçileri olarak bizleri aynı iftar sofrasında bir araya getiren, kendisi de bir işçi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha sesimizi duyurmak istiyoruz; kamu işçisi sizden acilen eşitlikçi bir yaklaşımla ücretlerde toplumun diğer kesimlerine sağlamış olduğunuz eşitliği istiyor. Yüzde 49.25’lik zammın kendisine de yapılmasını istiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.