resim yükle

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde Akıllı Şehir Polemiği! 1 Saatte Gidilen Yer 25 Dakikaya İndi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde Akıllı Şehir Polemiği! 1 Saatte Gidilen Yer 25 Dakikaya İndi
10.04.2023
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Meydanı’na yakışır bir proje hazırladıklarını dile getirerek “Orayı tamamlamadan Samsun hak ettiği yere gelemez. Anakent İş Merkezi’nin ihalesini yaptık. Yıl sonuna bitecek. Yabancılar Çarşısı’nın üzerindeki GES projesini ihale ettik. Ladik’teki GES bu sene bitecek. Belediye yılda 250 milyon gelir elde edecek” diyerek mahkemeye taşınan projelerle ilgilide, “Mahkeme açıldığı zaman bütün işleri durduralım mı? Biz yanlış iş yapmıyoruz. İdari yargı usulen bakar. Esasa girmez. Mahkeme kararlarının gereğini de yerine getiriyoruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı olağan toplantısı birinci birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirildi. 61 gündem maddesi görüşüldü. Ayrıca 1 yıl görev yapmak üzere 5 encümen üyesi seçimi yapıldı. Encümen üyeliğine Bülent Şahin, Turan Okur, Hasan Yavuz Ataseven, İbrahim Yılmaz, İsmail Sevindik seçildi. Ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Metin Köksal tarafından 2022 Faaliyet Raporu meclis üyelerine sunuldu. Köksal, yatırım gideri olarak 30 büyükşehir arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin birinci sırada yer aldığını ifade ederek 3 milyar 178 milyon 386 bin 587 lira olan bütçe giderinin yüzde 60,5’inin yatırıma aktarıldığını söyledi.

‘YÜKSEK YARGIDAN HEPSİ DÖNECEK’

Ardından meclis üyeleri Faaliyet Raporu ile ilgili söz alarak görüşlerini bildirdi. Yapılan eleştirilere ve mahkemeye taşınan projelerle ilgili konulara cevap veren Başkan Demir, “Belediye Başkanlığını ve meclisini yargı yürütmüyor. Belediyenin idaresi var. İcra, proje, vizyon belediyenin işi. Mahkeme açıldığı zaman bütün işleri durduralım mı? Biz yanlış iş yapmıyoruz. İdari yargı usulen bakar. Esasa girmez. Mahkeme kararlarının gereğini de yerine getiriyoruz. Alo 153 ve İlçe Transfer Merkezi ile ilgili yapılan şikayetlere yüksek yargının verdiği karar elimizde. Süreçler bitmedi daha. Kararları biz bu meclisten alıyoruz. İdare olarak yetkimizi kullanıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ?’

“Yusuf bey başarılı bir belediye başkanı idi. Samsun’u bir yerden bir yere taşıdı. Biz de ondan aldık bayrağı daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Sadece şunu merak ediyorum. Siz Samsun’a yapılan hizmetlerden neden bu kadar rahatsızsınız? Akıllı Şehir’den neden rahatsızsınız. Uygulama eskiden 1 saatte gidilen yeri 25 dakikaya indirdi. Yüzde 52 hedeflemiştik. Yüzde 82 karşılık verdi. Akıllı Şehir Projesi’ni Büyükşehir’e ait tüm yollarda uygulayacağız. Siz bunu neden görmüyorsunuz? Bütün Samsun görürken siz neden görmüyorsunuz? Dünyanın en iyi örneklerinden birisi Samsun’da. Neden rahatsız oluyorsunuz?”

‘TÜRKİYE’DE BİR NUMARA’

Atakum ilçesinde yapımı devam eden Şehir Kütüphanesi projesi ilgili de konuşan Başkan Demir, “
Kütüphane 29 bin metrekare. Şehir kütüphaneleri içinde Türkiye’de bir numara. İlçelerden gelen 700 bin vatandaşımızı buluşturan bir proje de İlçe Toplu Ulaşım Transfer Merkezi. Şehir bizim insanımızın. Hani trafik sıkışacaktı. Aksine düştü. Çünkü ilçelerden gelen özel araba sayısı azaldı. Toplu taşıma kullanılıyor” şeklinde konuştu.

‘OYUN YAPMAYIN’

Büyükşehir Belediyesi’nin borçları ile ilgili eleştirilere de cevap veren Başkan Demir, “Toplam varlığımızın 3 katı borcu vardı. SASKİ, şirketler, belediye dahil yıllık bütçesi 1 milyar 115 milyon lira idi. Borç 3 milyar 360 milyon. Şimdi ne kadar toplam varlığımız 10 milyarı buluyor. Borcumuz 4 milyar küsür. Ne kadar? Yüzde 40’ı kadar. 3 kattan yüzde 40’a düştü. 8 kat performans. Hala borcun arttığından bahsediyorsunuz. Oyun yapmayın. Senin dediğin zaman dolar 6 lira idi. Şimdi 20 lira. Mali yönetimde müthiş bir performansımız var. Verimlilikte 8 kat performans göstermişiz. Kaldı ki, Türkiye’de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu kadar kamulaştırma yapan başka belediye yok. İstanbul’da buna dahil. Bugünkü değeri ile 900 milyonun üzerinde kamulaştırma yaptık. Satın aldığımız araçların değeri 1 milyarın üzerindedir. Etti mi 2 milyar.” diye konuştu.

‘3.5 YILDA YOLLARI BİTİRDİK’

Başkan Demir, Deprem bölgesinde de müthiş bir performans gösterdiklerini dile getirerek, “500’ün üzerinde personel 200’ün üzerinde araçla bölgedeydik. Hala makinelerimiz orada çalışıyor. 5 bin küsür kilometre yol ağımız var. 4 bin kilometreye yakın kısmını yaptık. 3.5 yılda yolları bitirdik” şeklinde konuştu.

‘TAMAMLANMADAN SAMSUN HAKETTİĞİ YERE GELEMEZ’

Başkan Demir, Cumhuriyet Meydanı’na yakışır bir proje hazırladıklarını da dile getirerek “Orayı tamamlamadan Samsun hak ettiği yere gelemez. Anakent İş Merkezi’nin ihalesini yaptık. Yıl sonuna bitecek. Yabancılar Çarşısı’nın üzerindeki GES projesini ihale ettik. Ladik’teki GES bu sene bitecek. Belediye yılda 250 milyon gelir elde edecek. Gülsan’ın projesi bitti. Toybelen bitince taşınma başlayacak. Gülsan’a müthiş bir proje hazırladık. Fuar projesinin uygulaması başladı. Bu şehirde Marina Projesi’ne karşı çıkılıyor. Kıyıya zarar veren bir projeyi kimsenin uygulama şansı yok” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ’

“Yollara düştük. Hakkaniyet, gayret ve samimiyetle gece gündüz çalışıyoruz. Bunun dışındaki bir hal bize yakışmaz. Tüm ekiplerimiz de böyle bir çalışmanın içerisinde. Bu ülkenin istikbalinde hepimizin sorumluluğu var. Samsun’un hizmetkarı olarak gayret ediyoruz. Bu şehrin her halinden biz sorumluyuz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmiyoruz. Biz hakkaniyetten ayrılamayız. Nereye el attıysak çok büyük verim aldık. Masa başında oturarak belediyecilik yapmıyoruz. Gayretimiz devam ediyor. Biz işin gereğini yapıyoruz. Biz yapmamız gerekenden geri duramayız. Bütün ilçelerde alt yapıyı yeniliyoruz. Terme, Çarşamba, Canik arkasından çalışmalar devam ediyor bütün ilçelerde alt yapıyı yenileyeceğiz. Çalışma performansımızı devam ettireceğiz. Samsun güzel bir şehir. Birlik ve beraberlik içerisinde bu güzel şehri çok güzel yerlere taşımaya devam edeceğiz.”
Konuşmaların ardından meclis toplantısında görüşülen 61 gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber