resim yükle

Milletvekili Yaşar: Hayvancılık yapılmaz bir noktada!  

Milletvekili Yaşar: Hayvancılık yapılmaz bir noktada!  
29.06.2022
A+
A-

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı konuşmada başta yem fiyatları olmak üzere artan maliyetler nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiğini; çoğu hayvan üreticisinin hayvanlarını besleyemediği için kesime gönderdiğini söyledi. 

Hayvanlar açlıktan kesime gönderiliyor

Artan yem fiyatları nedeniyle hayvan üreticilerinin hayvanlarını besleyemediğini ve kesime gönderdiklerini belirten Bedri Yaşar; doğu ve güneydoğu illerimiz olmak üzere çoğu ilde ahırların boş kaldığını söyledi.

Bir çuval yemin 300 TL’ye çıktığını vurgulayan Bedri Yaşar; TUİK verileri ile hayvan sayısındaki azalışı gözler önüne serdi.

Bedri Yaşar konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

 “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı verilerine göre; Büyükbaş hayvan sayısı yüzde 0,7 azalarak 18 milyon 36 bine düşmüştür. Aynı şekilde küçükbaş hayvan sayısı da 12 milyon 342 binde kalmıştır. Artan maliyetler nedeniyle her geçen gün hayvan yetiştiricileri hayvancılığı bırakma noktasına itilmektedir.”

Kurban Bayramı yaklaşıyor; kurbanlara el değmiyor!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kurban fiyatlarının 2 katına çıktığını değinen Bedri Yaşar; ekmek dahi alamayan vatandaşın kurban nasıl alacağını sordu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin açıkladığı kurban fiyatlarını değerlendiren Bedri Yaşar; 

“Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Bu yıl büyükbaş kurbanlıkların ortalama fiyatının 15 bin ile 60 bin lira, Küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarının ise 2 bin ile 8 bin lira arasında olacağını açıklamıştır. Canlı ağırlık kurbanlık fiyatının ise kilogram başına büyükbaş hayvanlar için 50 ile 75 lira, Küçükbaş hayvanlarda ise 50 lira ile 80 lira arasında değişmektedir. 

1 kilo kıymanın bile 150 TL’ye dayandığı günümüzde dar gelirli vatandaşlarımız et yiyebilmek için, hayırsever vatandaşlar tarafından dağıtılacak et için Kurban Bayramı’nı beklemektedir.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.