resim yükle

Milletvekili Karaaslan’dan Uluslararası sıfır atık günü mesajı

Milletvekili Karaaslan’dan Uluslararası sıfır atık günü mesajı
29.03.2023
A+
A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“2017 yılında Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından başlatılan ve her geçen gün uygulama alanı daha da genişleyen Sıfır Atık Hareketi, Türkiye genelindeki başarılarıyla olduğu kadar uluslararası alanda aldığı ödüllerle de adından söz ettirmekte, dünyada örnek gösterilmektedir.

Sıfır Atık Projesi atık yönetiminin sürdürülebilir olmasını sağlamasının yanında yediden yetmişe her yaştan insanımızda çevre koruma bilinci konusunda bir zihinsel dönüşüme de vesile olmuştur. Proje ile çevremiz, şehirlerimiz ve ülkemiz için yeni bir dönem başlamıştır. Üretim süreçlerinde ve tüketim alışkanlıklarında, kısacası yaşam tarzında değişiklik yapılmasını zorunlu kılan Sıfır Atık anlayışı; verimliliğin artması, israfın önlenmesi, temiz çevre ve sürdürülebilir kaynaklarla daha güçlü bir ülke demektir. ‘Kullan-at’ şeklinde özetlenen yöntemden vazgeçerek, ‘önle- azalt-yeniden kullan-geri dönüştür’ yaklaşımının benimsenmesi, bu anlayışın gündelik pratiklere yansıtılması, insana emanet olan tabiatın korunması için büyük önem arz etmektedir.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar Türkiye’nin geleceği için kurduğu hayalleri gerçekleştiren ve yeni hedeflerle, daha güçlü bir vizyonla yoluna devam eden AK Parti’miz çevreyi merkezine alan bir bakış açısıyla ülkemizin kalkınma yolculuğunu kesintisiz sürdürmektedir. Küresel sorunların çözümünde lider ülke Türkiye olarak çevre konusunda da insanlığı ilgilendiren adımları kararlılıkla atıyoruz. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ ve ‘2053 Net Sıfır Emisyon’ hedefi ülkemiz için olduğu kadar dünya için de önemlidir.

Dünyayı yeşiliyle, mavisiyle, havasıyla, suyuyla, toprağıyla özetle tüm değerleriyle koruyarak gelecek nesillere aktarma sorumluluğu hepimiz için birincil ödevdir. Bu bakımdan, küresel bir çevre hareketi haline gelen Sıfır Atık Projesi’nin önemi çok büyüktür. Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi, geçtiğimiz yılın Eylül ayında iklim kriziyle mücadele kapsamında ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’nı imzalamıştır. İklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında Sıfır Atık Projesi BM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, 105 ülkenin destek verdiği bu karar sonucunda 30 Mart gününün ‘Uluslararası Sıfır Atık Günü’ olarak ilan edilmiştir.

Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi’ye, ‘Dünya Ortak Evimiz’ diyerek ve doğanın tüm kaynaklarının ‘insanlığın ortak mirası’ olduğu bilinciyle hayata geçirilen Sıfır Atık Hareketi’nin öncülüğünü üstlenmesi ve bir dünya markası haline getirilmesi vesilesiyle teşekkürlerimizi sunuyorum. 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nün ülkemizle birlikte tüm dünyada Sıfır Atık anlayışının daha da yaygınlaşmasına vesile olmasını diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber