MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin; Fındık üreticisi mağdur edilmemeli!

MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, fındık üreticisinin mağdur olduğunu dile getirerek, bu mağduriyete rağmen iktidar temsilcilerinin MHP önergesine karşı çıkmasını eleştirdi.

18.11.2016
62
A+
A-
TBMM Genel Kurulu’nda MHP’nin fındık fiyatlarının araştırılması için verdiği önergenin kabul edilmemesinin ardından gözler yine fındık üreticilerine çevrildi.
Daha önce konu ile ilgili yaptığı açıklamada fındık üreticilerinin mağduriyetlerini ve çözüm önerilerini dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin son olarak TBMM genel kuruluna verilen önerinin kabul edilmemesinin üreticiye vurulan büyük bir darbe olduğunu savundu.

TÜRKİYE DIŞ PAZARDA FİYAT BELİRLEYEN UNSUR OLAMADI

Üretim ve rekolte gücünü elinde bulundurmasına rağmen Türkiye’nin dış pazarlarda bir türlü fiyat belirleyen unsur olamadığına dikkat çeken Tekin;  “Üretim ve rekolte gücünü elinde bulunduran Türkiye, dış pazarda fiyatların belirlemesinde bir türlü çiftçinin beklentisini karşılayamamıştır. Bu durum hem üreticiyi, hem ihracatçıyı, hem de ülke ekonomisini zarara uğratmıştır. İktidarın fındık fiyatlarını gündelik siyasete göre değil, kalıcı çözümler ile üreticiyi de koruyacak şekilde planlaması gerekmektedir. Ülke olarak ürettiğimiz fındık fiyatının yabancı fındık kartelleri tarafından belirlendiğini ve değerinin çok altında fiyatlarla elinden alınması sonucu fındık üreticimizin yabancı fındık şirketlerinin marabası haline geldiğini ve bunun kabul edilemez bir durum olduğunu daha öncede dile getirmiştik. Bu anlamda ortaya koyduğumuz birçok çözüm önerimizin ilk maddesi lisanslı depoculuğun geliştirilerek yaygınlaştırılmasıdır. Böylece üretici fındığı bozulmadan ve kalitesini düşürmeden muhafaza edip fiyatının belirlenmesinde azda olsa etkili olacaktır” dedi.

MHP FINDIK ÜRETİCİSİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Milliyetçi Hareket Partisi olarak fındık üreticisinin sorunlarını sürekli dile getirdiklerini ifade eden Tekin, sözlerine şöyle devam etti; “Biz aylar önce il başkanlığı olarak yapmış olduğumuz açıklamada fındık üreticisinin sorunlarını dile getirmiş ve çözüm önerilerimizi de açıklamıştık. Ardından Samsun Milletvekilimiz ve Grup Başkan Vekilimiz Erhan Usta Beyde konuyu TBMM kürsüsünde dile getirerek iktidarın yapıcı bir adım atmasını istemişti. Aradan aylar geçmesine rağmen hiçbir iyi niyet göstermeyen iktidar mensupları bunun üzerine birde partimizin verdiği fiyat araştırma önergesini kabul etmemiş fındık üreticisine bir darbe daha vurmuşlardır. Özellikle Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizde bulunan binlerce fındık üreticisi çaresiz bir şekilde fiyatların artmasını beklemekte ve bu beklenti içerisinde iken hem ekonomik hem de psikolojik anlamda zarar görmektedir. Yaklaşık 15 yıldır iktidar olan AKP’nin bu konuda kalıcı bir çözüm bulmamasının hiçbir geçerli mazereti olamaz. Olsa olsa bunun adı samimiyetsizlik göstergesi ve seçim zamanlarında üreticiye uygulanan takiye politikasıdır.”
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.