Kulak neden çınlar?

Kulak neden çınlar?
07.04.2019
A+
A-

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, “Hemen hemen her insanın karşılaştığı kulak çınlaması bir hastalığın habercisi olabilir. Mutlaka bir KBB uzmanı tarafından tedavi edilmelidir” dedi.

Kulağınızda yada kafanızın içinde duyduğunuz sesler kulak çınlaması olarak tanımlanır. Bu sesler değişik şekilde hissedilir diyen Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, “Kulak çınlaması kişi de zaman zaman ya da sürekli olarak görülebilir. Sesin tınısı kalın veya çok ince olabilir, tek kulağı ya da her ikisini birden etkileyebilir, bu durum kişiden kişiye değişebilir. Çınlama sürekli olduğunda kişiyi rahatsız edip gündelik yaşamı olumsuz şekilde etkileyebilir.

KULAK ÇINLAMASININ NEDENLERİ
Kulak çınlamasını objektif ve subjektif olmak üzere ikiye ayırmaktayız.
Objektif çınlama; kulaktaki sesleri hasta ile birlikte başkalarının da duyduğu durumdur. Subjektif çınlama da ise sesleri sadece hasta duyar. Kulak çınlaması sebebi çoğunlukla basit ve iyi huylu nedenler olabildiği gibi daha ciddi sorunlar da olabilir. Sık karşılaşılan nedenleri ise; iç kulakta yer alan işitme sinir uçlarındaki hasar, kulak kiri, kulak zarındaki sorunlar, kulak enfeksiyonları, alerjik rinit, sinüzit, kulak bölgesine alınan travmalar, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulak kemikçiklerinin eklem yerlerinin sertleşmesi, orta kulakta yer alan kasların istemsiz kasılması, östaki tüpünün genişlemesi (hamilelik ya da kilo vermeye bağlı), orta kulak atardamar anomalileri, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, denge ve işitmeyi sağlayan sinirlerdeki tümör (akustik nörinom),
boyun omurlarının kireçlenmesi, diyabet, troid hormon bozuklukları ve B 12 vitamin eksiklikleridir.

TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN
Bunların dışında kulak çınlaması beyin tümörü habercisi de olabilmektedir. Bunun için kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız mutlaka gecikmeden bir KBB uzmanına başvurmalısınız. Bu durumda tedavi farklılıklar gösterebilir. Bu anlamda alanında uzmanlaşmış bir doktora başvurmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak hayati önem taşımaktadır” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.