resim yükle

Karaaslan: İstiklal Marşı’mız cesaret kaynağımızdır

Karaaslan: İstiklal Marşı’mız cesaret kaynağımızdır
11.03.2022
A+
A-

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Milletimizin zorluklar karşısında dirayetini, azmini ve kararlılığını ifade eden, cesaret kaynağımız olarak bir asırdır yolumuzu aydınlatan İstiklal Marşı’mız dünyaya verdiğimiz çok önemli bir mesajdır. Milli ve manevi değerlerimiz uğruna ortaya koyduğumuz destansı mücadelenin anlatıldığı İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de büyük bir coşkuyla okunduktan sonra Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğündeki istiklal mücadelemizin en zor zamanlarında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız milletimizin bağımsızlık beyannamesidir. Umudu, inancı, mücadeleyi esas alan ve milletimizin her bir ferdine bu duyguyu ve tavrı aşılayan İstiklal Marşı’mız hiçbir beşeri güç karşısında eğilmeyeceğimizi, dayatmalara teslim olmayacağımızı, ne olursa olsun bağımsızlığımızdan taviz vermeyeceğimizi en net ifadelerle teyit etmektedir.

İstiklal Marşı “Korkma” diye başlayan ve ezelden beri hür yaşayan bir millete ümitsizlik değil umut, korku değil cesaret, karamsarlık değil dirayet, atalet değil inandığı yolda emin adımlarla yürümek yakışır. Vatansever şahsiyetiyle, mücadeleci kişiliğiyle, ilmiyle, ahlakıyla milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen, vakur duruşuyla hepimize örnek teşkil eden büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’un sözlerinde hayat bulan duygular milli hissiyatımızı ve manevi hassasiyetlerimizi ortaya koymaktadır.

Milli Mücadelemizin devam ettiği yıllarda Anadolu’nun dört bir köşesini dolaşarak milli ve manevi değerlerimizin halka anlatılmasında önemli rol üstlenen, milletimize moral aşılayan, topyekûn hareket etmenin önemini anlatan ve birlik beraberliğe davet eden Mehmet Akif’i rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 100’üncü yıl dönümü olan 2021 senesinin, Gazi Meclisimizde ortak önergeyle “İstiklal Marşı Yılı’ olması kararlaştırılmış, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ olarak ilan edilmiş ve anma etkinlikleri ülkemiz genelinde yıl boyunca gerçekleştirilmiştir.

Milletimizin tamamını vatan sevgisi ortaklığında buluşturan, mazlum halkların hürriyet mücadelesine de ilham olan İstiklal Marşımız tarihin en zor günlerinde milletimize cesaret verdiği gibi yarınlarımıza dair umutlarımızı diri tutmaktadır.

İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 101. Yıl Dönümü vesilesiyle Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı iletiyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.