HAK-İŞ Geçici ve Mevsimlik İşçi sorunu ile ilgili taleplerini Bakan Işıkhan’a iletti

HAK-İŞ Geçici ve Mevsimlik İşçi sorunu ile ilgili taleplerini Bakan Işıkhan’a iletti
24.10.2023
A+
A-

HAK-İŞ Geçici ve Mevsimlik İşçi sorunu ile ilgili taleplerini Bakan Işıkhan’a iletti

Toplantıda, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı ve HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Halil Çukutli, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları, Yunus Değirmenci, Devlet Sert, Mehmet Ali Kayabaşı, Sendikamız Genel Başkan Yardımcıları Tevfik Ali Hançeroğlu, Ramazan Gülpolat, Sultan Murat Karadağ, Adnan Gürsoy, Rize HAK-İŞ İl Başkanı Fatih Kandemir ve Hak-İş’in diğer İl Başkanları katıldı.

BHA HABER ICI 67 1

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “HAK-İŞ’in gerçekleştirmiş olduğu yarım asırlık mücadelesinin Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelen 48. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin daha anlamlı bir hale geldiğini ifade eden Arslan, Çalışma hayatını ve ülkemizi ilgilendiren tüm konularda HAK-İŞ, sorumluluk almaktan çekinmemiştir. Çalışanların haklarının korunması için ekonomik kriz süreçleri başta olmak üzere Türkiye’de hep sorumlu davranmaya devam ettik, risk almamız gereken durumlarda risk almaktan çekinmedik. Ortak çalışmalar üreterek krizlerden çalışanların en az zararı görmesi konusunda çaba sarf ettik” dedi.

hak is

“Geçici ve Mevsimlik Çalışanların Çalışma Süreleri 12 Aya Çıkarılması Gerekir”

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Belediye ve belediye şirketleri başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarını çok iyi biliyor ve tam çözümü için kesintisiz mücadele veriyoruz. Mevsimlik kamu işçilerinin hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde hak kayıplarının engellenmesine yönelik hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi. Ayrıca kadro dışı bırakılan tüm kamu taşeron işçilerinin kadroya alınması gerektiğini, 6772 Sayılı Kanun uyarınca ilave tediye alan kamu işçilerinin kapsamına belediye şirket işçilerinin de dahil edilmesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

“Bu Sorunu Çözüme Kavuşturacağımıza İnancım Tamdır”

Genel Başkan Yardımcımız Sultan Murat Karadağ ise; “HAK-İŞ’in sayesinde Taşeron ve kamuda çalışan diğer işçilerin kadro meselesi dahil olmak üzere birçok farklı sorun çözüme kavuşturuldu, ancak mevsimlik işçi sorunu hala çözüme kavuşmayı bekliyor” dedi.

BHA HABER ICI 68 1

Konuşmasının devamında 60 bin mevsimlik işçinin olduğu yerde 48 bin işçi kadro alırken, Çaykur ve Et ve Süt Kurumunda çalışan geçici ve mevsimlik işçilerin en azından norm kadro alamaması veya çalışma şartlarının iyileştirilmemesini anlatmakta zorlanıyoruz diyen Karadağ, “sahadan bize geri dönüşler ise taşeron konusu gibi çok zor bir sorunu çözüme kavuşturan HAK-İŞ, neden bizim sorunumuzu çözemedi” sorusu oluyor. Bu sorun çözüme kavuşturuluncaya kadar gündemde tutulması bizim için çok önemli. Konfederasyonumuza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde bu sorunu çözüme kavuşturacağımıza inancımız tamdır” İfadelerini kullandı.

“Taleplerimizi Bakan Işıkhan’a İlettik”

Arslan ayrıca, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 48. Kuruluş Yıldönümü dolasıyla düzenlenen Sempozyuma katılım sağlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in çalışma hayatına ilişkin görüş ve önerilerini içeren raporunu sundu.

Arslan sunduğu dosyada, Geçici ve mevsimlik işçilerin uygulamaya yönelik sorunlarının çözümü, Kamu Çerçeve Protokolü ile imza altına alınan 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, nakil ve becayiş haklarının tanınması, 6772 Sayılı Kanun uyarınca ilave tediye alan kamu işçilerinin kapsamına belediye şirketlerinde çalışanların da dâhil edilmesi, KİT’ler başta olmak üzere kamuda kadro alamayan alt işveren işçilerin kadro alması gibi talepleri bir kez daha dile getirildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.