resim yükle

Festivaller ziyaretçiler için büyük bir çekim merkezi

Festivaller ziyaretçiler için büyük bir çekim merkezi
18.03.2024
A+
A-

Şahingöz: Festivaller ziyaretçiler için büyük bir çekim merkezi

AHBVÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şeyma Akar Şahingöz festivallerin ekonomik, kültürel, politik ve birçok yararına değinerek “Festivaller sadece yerel halk için değil aynı zamanda aynı zamanda ziyaretçiler için de büyük bir çekim merkezi oluştururlar” dedi.

“Yemekler o yerin kimliğini belirler”

Dr. Şahingöz konuşmasının devamında yemeklerin kültürel önemine ve turizme olan katkılarından bahsetti. Şahingöz “Bir ülkenin veya şehrin yemekleri, o yerin kimliğini belirler ve turistler için o destinasyonun keşfedilmesinde büyük bir rol oynar. Günümüzde turistler artık sadece mekanları ziyaret etmekle kalmayıp aynı zamanda o ülkenin veya şehrin mutfağına da ilgi göstermektedirler. Bu da gastronomi turizminin canlanmasına katkı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

“Halk anlatıları kültürel hazinedir”

Şahingöz “Halk anlatıları bir toplumun tarihini, mitolojisini, efsanelerini ve masallarını içerek önemli birer kültürel hazinedir” diyerek ritüeller ve halk anlatılarının gastronomi turizminin geliştirilmesinde pazarlama aracı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Panelde konuşan AHBVÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Koçak Kurt, geleneksel medya, sosyal medya ve gastronomi ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Gastronominin birleştirici bir gücü olduğunu belirten Kurt “Ortak bir ilgi alanı olmayan kişiler kendilerini aynı yemeği paylaşırken bulabilirler” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber