resim yükle

Evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı nasıl alınır?

Evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı nasıl alınır?
23.10.2019
165
A+
A-

Devlet tarafından yardıma muhtaç kişilere ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlara yardım yapılıyor. Hasta bakım ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere devlet destekte bulunuyor. Emekli olamamış 65 yaş ve üzeri kişilere ise 65 yaş aylığı veriliyor. Peki bu yardımlardan nasıl faydalanılır? Haberimizin detayında…

Gerekli şartların sağlanması durumunda vatandaşlara devlet yardımda bulunuyor. Vatandaşların en çok merak ettiği 2 konu muhtaç ve engelli yardımı ile 65 yaş aylığı oldu.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL ALINIR?

Evde hasta bakan ve masraflara yetişmeyen kişilere devlet evde bakım aylığı bağlıyor. Evde bakım aylığı almak için; gelir kriteri, bakıma muhtaç olunması ve ağır engelli olduğuna dair sağlık raporunun bulunması gerekiyor. Bu şartlar haiz olan kişiler evde bakım aylığı alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanlığı’nın en yakın birimlerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL ALINIR?
Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları kaymakamlıkların ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak 65 yaş aylığı almak istediklerini belirtmelidir. Başvuru formunun teslim edilmesinin ardından mal müdürlükleri ve Defterdarlık tarafında belirli evraklar isteniyor. Bu evrakların tamamlanmasının ardından SGK’ya yapılacak başvurular sonrası yaşlılık aylığı alınıp alınmayacağı belli oluyor. 65 yaş aylığı herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve geliri olmayan kişilere veriliyor. Devletin yardımları sosyla güvenliği olmayan vatandaşlara yönelik değildir. Evde bakım yardımı bakaca kimsesi olamyan kişilere evde bakım personeli yardımı da sağlamaktadır.

(Finans 365)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber