Erhan Usta’dan Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’e tepki

Erhan Usta’dan Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’e tepki
24.08.2021
227
A+
A-

Samsun Milletvekili Erhan Usta sahillerin tahrip edilmesiyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’e tepki gösterdi. Yaşananlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçeyle başvuran Usta vatandaşların kafasında oluşan soruların cevaplanmasını istedi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Usta , Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’i hedef alarak “Göreve geldiği günden bu yana tek icraatı yıkmak olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanının bu seferki icraatı, kumsala taş dökmek oldu. Bu yapılanların akılla ve izanla alakası yoktur. Koca bir şehir yok edilmek istenmektedir. Samsun’u tahrip etmek için sanki yemin etmiş olan bu şahsın yaptıklarını; Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorduk. Meclis gündemine de taşıyıp konunun takipçisi olacağız!” ifadelerini kullandı.

“SAMSUN ŞEHRİN İDARECİLERİ TARAFINDAN EN ÇOK TAHRİP EDİLEN ŞEHİRDİR”
Usta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazdığı dilekçede Samsun sahilinin tahrip edildiğini söyledi. Usta “Karadeniz’in incisi Samsun, kilometrelerce uzunluğundaki kumsalı ile Türkiye’nin en uzun kumsallarından birine sahiptir. Ayrıca kent bazından Karadeniz’de en çok mavi bayrağa sahip il olan konumundadır. Ancak Samsun aynı zamanda sahili, kumsalı ve doğası; şehrin idarecileri tarafından en çok tahrip edilen şehirdir” ifadelerini kullandı.

KUM ZAMBAKLARINI KOPARTAN KİŞİLERE CEZA UYGULANACAK MI?
Usta açıklamasında Geyikkoşan sahilinde yok edilen kum zambakları için “Akdeniz bölgesine ait endemik bitki türlerinden biri olmasına rağmen Samsun’un Alaçam ilçesi Gekikoşan sahilinde de yetişen kum zambakları, Samsun Büyükşehir Belediyesiekiplerince geçtiğimiz Temmuz ayında kum temizleme aracıyla yok edilmiş ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Koruma altında bulunan kum zambaklarını koparanlara ‘biyolojik çeşitliliği tahrip etmek’ suçundan 73 bin 747 TL idari para cezası kesilmesi gerekirken, bu işin sorumlularına herhangi bir işlem uygulanmadığı bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

KUMSALA TAŞ DÖKÜLDÜ
Usta, Atakum sahilde 500 metrelik kum sahile taş dökülmesiyle ilgili “Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri, 22 Ağustos 20321 tarihinde Atakent yöresi Güzelyalı Mahallesi sahil yolunda “onarım” iddiasıyla kumsala taş dökerek 500 metrelik alanı doldurmuştur. Protestolar üzerine olay yerine gelen Samsun Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakımı ve Onarımı Dairesi Başkanı Ahmet Bayır, önce taşların iş makinesinin sahilde rahat bir şekilde çalışması için döküldüğünü belirtmiş, ardından “Her yer kum olmayacak. Bazı bölgeler taş olmak zorunda”demiş ve Bayır, çelişkili açıklamalrın ardından vatandaşların tepkisiyle karşılaşınca, son olarak sahilin kum olarak kalacağını belirtmiştir.” ifadelerini kullandı.

IMG 20210824 WA0000

IMG 20210824 WA0001

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber