resim yükle

Engellilerin Atakum’dan mesajı: “Toplumu dönüştürme zamanı geldi”

Engellilerin Atakum’dan mesajı: “Toplumu dönüştürme zamanı geldi”
11.05.2022
A+
A-

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi ve Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından “Engelli Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Engellilerin toplumda ayrıştırmaya mahkum bırakıldığını söyleyen Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, “‘Hepimiz yarının engelli adayıyız’ sözlerinin yerine ‘Eşit yurttaşlık’ bilinciyle toplumu dönüştürme zamanı geldi” dedi.

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi ve Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle engelli bireylerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için yürüyüş düzenlendi. Atakum sahili Türkiş mevkiinde başlayan ve çok sayıda Atakum Kent Konseyi üyesinin katıldığı yürüyüşe Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Cumhuriyet Kadınları Bandosu da eşlik etti. “Sokakta olmak istiyoruz”, “Engelsiz erişim haktır”, “Engelsiz insanca yaşam istiyoruz” dövizleri taşıyan katılımcılar, Çobanlı İskelesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yüyürüş ve basın açıklamasına Atakum Belediyesi Başkan Vekili Şefaattin Sağdış,Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, CHP Atakum Gençlik Kolları Başkanı Yasin Sarıkaş, Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esin Çelebi, Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Emircan Kuyumcu, Atakum Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Fatma Üzer ve çok sayıda engelli ile engelli aileleri katıldı. Basın açıklamasının ardından, Çobanlı İskelesi’nde sahne alan Grup Ezgi Dem’in şarkılarıyla engelliler ve aileleri doyasıya eğlendi.

“ENGELLENMİŞ BİREYLERİZ”

Engelliler adına açıklama yapan Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, “Hepimiz yarının engelli adayıyız” sözlerinin yerine “Eşit yurttaşlık” bilinciyle toplumu dönüştürme zamanının geldiğini ifade ederek, “Bugün, toplumu oluşturan bileşenler içerisinde en çok ayrıştırmaya mahkum bırakılan engelli bireyler olarak dur demek istiyoruz. Bizler, engelli bireyler olarak; sağlık hizmetlerinden tutun, eğitim hizmetlerine erişime kadar ‘engellenmiş’ bireyleriz. Hala tercüman talep ettiği için rektörlük tarafından eğitim hayatı ile tehdit edilen işitme engelli Zafer, ücretsiz ulaşım kartı ile özel halk otobüsüne binmek istediği için zorla indirilen İpek, engelli olduğu için sınıfta diğer çocukların velileri tarafından sürekli şikayet edilen Ahmet’in olduğu bu toplumda sadece sevgi temalı klişe sloganlara son verilmelidir. Esas mesele yılda iki defa özel ve temelsiz sloganlar değil, esas mesele erişilebilirliktir” diye konuştu.

MÜCADELEYE DAVET

Eşitsiz ve sadakacı anlayışla yürütülmeye çalışılan sosyal politikalar yerine hak anlayışının esas olduğu anlayışın tesis edilmesini talep ettiklerini belirten Döktür, şu şekilde sürdürdü: Ulu önder Mustafa Kemal’in sözümüzü kendimize görev bilerek; bugün “Dinlenmemek üzere yola çıkıyoruz.” Önce Atakum’u, sonra Samsun’u ve sonrasında ise tüm Türkiye’yi engelliler için daha yaşanılabilir yapana kadar sürecek mücadelemizi yine bugün buradan Geleceğin Kenti Atakum’dan ilan ediyoruz. Öznenin yani bizlerin yok sayıldığımız ortamda oluşturulan kanunlar, yönetmelik ve kurumlar problemlere çözüm olmak yerine var olan problemlerimizi daha da derinleştirmektedir. Yine bugün buradan sizleri; engelli hakları mücadelesine el vermeye davet ediyoruz. Yerel yönetimiyle, kanun yapıcıyla, STK’lar, inisiyatifler, platformlar, aktivistler, engelli bireyler ve aileleriyle beraber mücadelemizi büyütmeye, öznenin söz hakkını hakim kılmaya davet ediyoruz. Engelsiz şehirleri, erişilebilir mekanları tesis etmek adına hep beraber bu mücadeleye katılalım. Sözlerimi bitirmeden önce size şu şiirle veda etmek istiyorum. ‘Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek, yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek.’”

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Engellilere destek olmak için farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirten Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya ise, “Atakum’a hem güneşi getirdik hem de engellilere farkındalık sağladık. Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisimize bu muhteşem organizasyonu için teşekkür ediyoruz. Onlarla her zaman beraberiz ve onlara imkan verildiğinde ne kadar başarılı birer birey olduklarını görüyoruz. Hayatlarını kolaylaştırmak için hep birlikte çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.