resim yükle

Demirtaş: Enerji verimliliği ile yıllık 1 milyon TL’lik enerji israfının önüne geçtik

Demirtaş: Enerji verimliliği ile yıllık 1 milyon TL’lik enerji israfının önüne geçtik
19.07.2022
A+
A-

Hem bütçenin hem de iklimin korunması noktasında hassasiyetini “Enerji Yönetim Birimi” kurarak dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması ve bu bilincin yaygınlaşması için artık herkesin enerji tasarrufu konusuna kafa yorması gerek” dedi. 

İklim Yılı’nda farkındalık yaratan çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi “Enerji Verimliliği” projesiyle mevcut binalarda ve tesisatlarında bilinçli tüketim ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekiyor.Bu kapsamda mevcut olan hizmet binası ve tüm tesislerde enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerinde ki yükünün hafifletilmesi ve  çevrenin korunması için enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına dair düzenlemeleri takip etmek ve sahada uygulamak üzere “Enerji yönetim Birimi” kuran İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Enerji tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de önemli bir konu. Bu bakımdan enerji tasarrufunu çok önemsiyoruz. Önümüzdeki yıllarda enerji ve tasarruf konuları daha da önem arz edecek. Zaman kaybetmeden gerekli adımları atmaya başladık. Enerji yönetim biriminin binamıza kurmuş olduğu otomasyon sistemi sayesinde elektrik, su, doğal gaz kullanımı tatil günlerinde ve hafta içi 08:00 – 17 :00 saatleri dışında akıllı sensörlerin takip etmesiyle israfın büyük ölçüde önüne geçerek aylık %25 enerji tasarrufu sağladık. Buda kurumun faturalarında ciddi tasarruf sağladı. Enerji kaybını önlemek  için aldığımız ekonomik tedbirler sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegrasyonlarında yıllık  1 Milyon TL’likte enerji israfının önüne geçtik.

“Önemli ölçüde tasarruf sağlıyoruz”

Enerji verimliliğinin birey ve ülke ekonomisine sağladığı faydalara değinen Başkan Demirtaş, “Yurt dışından yıllık ithal ettiğimiz enerji bedeli yaklaşık 60 milyar dolar. Bunun yüzde 30’unu konutlar oluşturuyor. Buda bizi basit önlemlerle enerji verimliliğini tüm tesislerimizde yapmamıza yönelik çalışmalara yöneltti. Özellikle içi aydınlatmalarda çevreye duyarlı tasarımı olan aydınlatma ürünleriyle enerji verimliliğinin yanı sıra önemli ölçüde tasarruf sağlıyoruz. Bütün gayretimiz hemşehrilerimize daha mutlu, huzurlu olabilecekleri bir ortam hazırlamak ve çevreci yaklaşımlarla onlara hizmet edebilmektir. Çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber