resim yükle

Borsadan elde edilen kazançlara vergi mi geliyor?

Borsadan elde edilen kazançlara vergi mi geliyor?
06.06.2024
A+
A-

Borsadan elde edilen kazançlara vergi mi geliyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in birçok platformda ‘vergisel reform’ olarak dile getirdiği vergi düzenlemelerinin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in üzerinde en çok durduğu konuların başında; yerli ve yabancı tüm şirketleri kapsayan asgari kurumlar vergisi, gayrimenkul satışlarından elde edilen kazançlara ilişkin düzenlemeler, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi istisnalarının sadeleştirilmesi / azaltılması geliyor. Bununla birlikte avukat, doktor, mali müşavir gibi serbest meslek mensupları için peşin vergi uygulamasının getirileceği hususu da sıkça konuşulmakta. Ancak geçtiğimiz günlerde hisse senetleri ile kripto varlıkların alım satımından elde edilen kazançların da vergilendirileceği yönünde haberler kulislerde şok etkisi yarattı, hatta borsada ciddi bir düşüş meydana geldi.

Vergi Müfettişi Metin Çelik ‘Borsadan elde edilen kazançlara vergi mi geliyor’ konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Bilindiği üzere son yıllarda ülkemizdeki enflasyonist ortamın etkisiyle hisse senedi yatırımcı sayısında ciddi artış yaşandı. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilere göre, mart sonu itibarıyla pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı son 1 yılda yüzde 93,75 artarak 8 milyon 225 bin 125 kişi. Bu nedenle yapılacak düzenlemeler bu varlıklardan kazanç elde edenleri doğrudan etkileyecek.

Hisse senedi, tahvil, fon gibi menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması ve elde tutulması sürecinde elde edilen gelirler vergilendirilmesi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun geçici 67’nci maddesine göre yapılmakta. Mevcut düzenlemelere göre gerçek kişilerin Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini alıp satmalarından ve hisse senedinin değerinin artmasından kaynaklanan kazançları stopaja tabi olup yüzde sıfır stopaj uygulanıyor. Yani bu kazançlar üzerinden vergi alınmıyor. İlk gelen bilgiler, stopaj oranlarının artırılması suretiyle bu kazançlar üzerinden vergi alınacağı yönündeydi. Ancak Sayın Bakan dün yaptığı açıklamada; borsa yatırımlarından elde edilen kazançlar üzerinden harici bir vergi alma durumunun bulunmadığını, sadece sınırlı bir işlem vergisi üzerinde çalışmalar yapıldığını beyan etti.

Elbette ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleşecektir ancak ifade etmek gerekir ki borsa ve kripto varlıklar üzerine getirilecek ilave bir vergi yükü, özellikle faiz hassasiyeti olan vatandaşları yastık altı yatırımlara yöneltecek ve bu bağlamda tasarrufların ekonomiye kazandırılmasını güçleştirecektir. Bu nedenle yapılacak düzenlemelerin bütçe dengesi ile birlikte iktisadi etkilerinin de iyi analiz edilmesi gerekmektedir.
Söz konusu düzenlemelerin Haziran ayı içerisinde Meclis Genel Kuruluna getirilip, Meclis tatile girmeden önce yasalaşması planlanıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber