resim yükle

Başkan Uzun, Belediyenin geçmiş dönem borcunu açıkladı

Başkan Uzun, Belediyenin geçmiş dönem borcunu açıkladı
06.06.2024
A+
A-

Başkan Uzun, Belediyenin geçmiş dönem borcunu açıkladı

Hakan BAKAR/SİVAS-BHA

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinin ardından 2 aylık süreçte yapılan tüm çalışmaları ilk kez basın mensuplarıyla paylaştı.
Başkan Uzun, Sivas Belediyesindeki birçok konuya dair açıklama yaptı.

447753325 994535488695491 3373550586321513585 n

Başkan Uzun, “Barajda şu anda yüzde 9 doluluk su mevcut. Sivas’ın en büyük sorunu su sorunu. Türkiye’nin en iyi ekibini getirdim. Kocaeli’den ekip getirdik. Kayıp kaçağı engellemek için çalışıyoruz. Bunun içinde 250 milyon TL bir harcama olacak. Arıtma tesisi çökmüştü. 10 yıldır hiç bakım yapılmamış. Tesisin bakım maliyeti 100 milyon. Aksu Parka su verdik. Çayboyundan kullanılmayan suyu verdik.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Kongre binasının arkasında büyük bir kapalı alan var. Bununla ilgili de ben ünlü bir tasarımcıyı Sivas’a davet ettim. Şu an çalışmalarını yapıyor. Burasını Kongre müzesiyle entegre etmeyi planlıyoruz. Hedefimiz, Sivas 1919 markasıyla burada güzel bir yer oluşturarak, içerisinde milli mücadele, cumhuriyet dönemi ve Sivas’ın kültürünün olacağı bir yer oluşturacağız.

“Scada Sistemini kuracağız”

Şehrin en önemli sorunlarından birisinin su sorunu olduğunu söyleyen Başkan Uzun; “Geçenlerde baraja gittim. Barajdaki doluluk oranı şu an yüzde 9. Barajın toparlanması için herkesin tasarruf etmesi lazım. 11 kilometre çelik boru hattı var. Bu hattın ömrü dolalı 5 yıl olmuş. Bu hatların çok acil değişmesi lazım. Bir yeri yapıyoruz. Suyu açtığımızda 200 metre ilerden tekrar patlak veriyor. Basıncı da yönetebilir hale gelmemiz lazım. Bunun için Türkiye’nin en iyi ekibini getirdim. Kocaeli su yönetim konusunda Türkiye’de şu anda 1 numara. Kocaeli’nin sistemini kuran ekip, Sivas’a gelerek, bizim ekiplerimizle bir araya geldiler. Bizde kayıp kaçak oranı şu an yüzde 51civarında. Biz bunu yüzde 25’e indirirsek büyük bir başarı yakalamış oluruz. Bu yüzden seçim döneminde söylemiştim ki hatlarda scada sistemini kuracağız. Aynı zamanda çelik boru hatları değişecek. Kayıp kaçağın yoğun olduğu bölgelerin kırmızı haritasını da çıkarttık. Bu bölgelerinde hatlarını değiştireceğiz. Vatandaşların ve esnafın belki biraz huzuru bozulacak. Ama çok acil girmemiz lazım. Küresel iklim krizi şu anda gündemimizde. Bir kış atlattık, kar ve yağmur yağmadı. 2029-2030 yılı dünyanın geçmiş bin yılının en kurak yılı olacağı söyleniyor. O yüzden birinci önceliğim scada, basınç yönetim sisteminin oluşturulması, çelik boru hatlarının değiştirilmesi ve kayıp kaçak oranının yüksek olduğu mahallelerde hatların değiştirilmesi. Bu saydıklarımızın maliyeti 250 milyon”. şeklinde ifade etti. dedi.

“Sivas Belediyesi’nin mevcut borcu  752 milyon lira”

Sivas Belediyesi’nin mevcut 752 Milyon Lira borcu olduğunu, bunların iller bankasına, Devlet Su İşleri, ÖZBELSAN ve Kalkınma Ajansına olan borçlar olduğunu söyleyen Başkan Uzun, “Belediye gelirinin yüzde 56’sı maaş ödemelerine gidiyor. Maaşlar yüksek. 130-140 milyon ÖZBELSAN, 135 milyon memur maaşları. Biliyorsunuz belediye gelirinin yüzde 40’ından fazlası maaş ödemesine kullanılmaz. Biz hiçbir gecikme yapmadan 2 aydır maaşları ödüyoruz. 9 milyon 277 bin EURO da arıtma tesisinden dolayı borcumuz var. Her yıl 1 milyon EURO buraya borç ödenmekte”

870466 931b3dc8b8c6ecc6c8c3204ff6db7a31 06.06.2024 09 51 36

“5 Bin kişiye yakın kişi iş istedi”

Tasarruf tedbirlerine önem veriyoruz. Buna yönelik belediyeden bazı kurum ve kişiler araç, otel, konaklama, yemek, para, ve hediye gibi istekleri oluyor. Bizden önceki yönetim yok dememiş, biz yok diyoruz ve vermiyoruz ve buna da dikkat edeceğiz. Ayrıca birde herkes ÖZBELSAN’dan iş isteğinde bulunuyor. Tabi iş isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz özel firmalara yönlendirme yapıyoruz. Ama sanayide bile çalışmadıklarını, illa ÖZBELSAN’dan iş istediklerini söylüyorlar. Şu ana kadar 5 bin kişiye yakın kişi sırf bunun için kapımızı çaldı.” ifade etti.

“Ünlü isimler Aşık Veysel  filminde rol alacak”

2023 yılı UNESCO tarafından Aşık Veysel Yılı ilan edildiğini söyleyen Başkan Uzun, Aşık Veysel’in hayatının film yapılması konusunda bir çalışma başlattık. Çok ciddi bir mesafe kat ettik. Hatta Cengiz Özkan, Türkan Şoray ve Halil Ergün gibi Türk sinemasının önemli isimleri burada seve seve görev alacaklarını söylediler. Hatta bu konuda ücret dahi talep etmediler. Kendileri bunu bir vefa olarak yorumladı. Böyle bir çalışmayı da inşallah yakın bir zamanda başlatacağız”. İfadesini kullandı.

“Kalede bir lansman alanı belirleyeceğiz”

Kale Projesi’nde tarihi eserlerin ortada gezdiğini ve alanda güvenlik olmadığını söyleyen Uzun; “Kale Projesi durmuştu. Gelir gelmez ilk ele aldığımız yerlerden biri Kale Projesi oldu. Güvenlik yoktu, alanda çok uygunsuz görüntüler vardı. Hızlı bir şekilde 6 tane 3 vardiya şeklinde güvenlik görevlisi tayin ettik. Tarihi eserler ortada geziyordu. Bunların hepsine müdahale ettik. Güvenlik kameralarının aktif hale gelmesini istedik. Şimdi bir çalışma başlattık, Kale Projesiyle ilgili bir lansman alanı hazırlıyoruz. Projenin tamamen bitmesi yaklaşık 2 yılı buluyor. Yani 2 yılda bayağı bir toparlanmış oluyor. Bizde bir lansman alanı belirleyelim ve gelenler burada gezsinler dedik. Bizimde çalışmalarını başlattığımız alanlar var. Eksikleri tamamlıyoruz. Orayı da önümüzdeki sene içerisinde turistlerin gezebileceği bir alan haline getireceğiz” şeklinde dile getirdi.

“Gece gündüz çalışıyoruz”

Kentsel dönüşüm ve ulaşım sorunlarına da değinen Başkan Uzun, “Esentepe ve Yunus Emre Kentsel Dönüşümü içinden çıkılamaz bir hal almış. Geçenlerde ilgili bakanlıkla görüştük. Burasıyla ilgili taleplerimizi ilettik. Resmi yazı istendi ve yazışmalarımıza başladık. Dün itibariyle bayağı bir yol kat edildi ve imzaya çıktı. Eğer olursa hızlı bir şekilde Türk-İş bloklarından başlayacağız. Esentepe Mahallesi’nde de en üst bölge var ve oradan başlayacağız. Yine ulaşım ciddi bir sorun. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’den ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden hocalarımızı davet ettik. Ulaşım mastır planını hazırlayacağız. Toplu taşıma 1, kavşaklar 2, sinyalizasyon 3 olacak şekilde bu konuları ele alacağız. İlk olarak Evciler Kavşağı’ndan başladık. Hocalarımız bize buradaki trafik yoğunluğunun fazla olduğunu söylediler. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah hafta sonu itibariyle çalışmayı bitireceğiz. Gerçekten gece gündüz çalışıyor arkadaşlarımız ve gayet güzel oluyor. Yine Sivas için önemli yerlerden birisi Sıcak ve Soğuk Çermik bölgesi. Burada atıl olan yerler var. Buraları şu an itibariyle harekete geçiyoruz. Bunlar içerisinde de benim en çok üzüldüğüm aqua park oldu. Burayı da hızlı bir şekilde çözeceğiz ama açık söylüyorum ruhsatta sorun var. Geçmiş dönemde yapılmış ancak ruhsatı alınırken biraz az ödeyelim diye ibadet alanı olarak gösterilmiş. Sağlık İl Müdürlüğü ve ÇEDAŞ elektriği kapatmış ve işletilmesine engel olunmuş. Arkadaşlarımıza söyledik ruhsat sorununu çözeceğiz. Daha sonra da bunları harekete geçireceğiz”

“Başkanlık görevimden istifa ederim”

Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, kamuoyunda konuşulan konulara da açıklık getirdi. “Başka partiye geçmem söz konusu değil, Muhsin Başkanın kemiklerini sızlatmam. Sami Aydın’dan 20 milyon TL, 50 milyon TL hatta 100 milyon TL aldığımız söyleniyor. Ben sayın Sami Başkanla da, Doğan Ürgüp başkanla da görüştüm. Bana olan desteklerini adaylıkla birlikte açıkladılar, bir siyaset duruşuyla. Ama Sami beyin hesabı da, benim hesabım da açık. Bırakın bu paraları, bana verilen 1 TL bile olsa ben Başkanlık görevimden istifa ederim” dedi.

Medyanethaber Kopyasi 16

Hesabı başkan ödedi

Basın toplantısının sonunda, Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, Basın toplantısında yenilen kahvaltının parasını ise tasarruf tedbirleri kapsamında, kendi kredi kartı ile ödedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber