resim yükle

Zam sırası tramvayda

Zam sırası tramvayda
27.05.2019
A+
A-

İstanbul’da öğrenci abonman ücretler düştü, sosyal medyada en pahalı ulaşımların olduğu liste paylaşıldı.

Hedef Halk Gazetesi’nin haberine göre, Samsun’da belediye otobüsleri en az 1 lira 75 kuruş, tramvaylar durak sayısına göre 3 lira, dolmuş hatları ise 2 lira 50 ile 3 lira 50 kuruş arasında öğrenci taşıyor.

Yeni iddia ise ‘zam kapıda.’
Toplu taşıma araçlarında öğrencilerin abonman ücretlerine yüzde 46 indirim yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sonra öğrenci ulaşım ücretlerinin olduğu liste, Sözcü Gazetesi’nin derlediği bilgiler doğrultusunda sosyal medyadan paylaşıldı.

Samsun’un ‘en pahalı ulaşımı’ sunduğu belirtilen listede en yakınında bulunan Edirne Belediyesi’ne 19 kuruşluk fark attığı kaydedildi. Suya gelen zamdan sonra “ulaşımda da zam” bekleyen Samsunlular, ulaşım fiyatlarına tepki gösterdi. Vatandaşlar, sadece öğrencilerin değil diğer ücretlerinde düşürülmesini istedi. Ancak iddiaya göre ‘ulaşıma indirim değil, zam geliyor.’

SAMSUN’DA BUGÜN ULAŞIM NE KADAR?
Sözcü Gazetesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım iştirakı SAMULAŞ’ın öğrenci ulaşım fiyatını ortalama 2 lira olarak sabit tutarken, merkez ilçeleri birbirine bağlayan tramvay ücretleri 1-21 durak arasında 1 lira 65 kuruş, 1-28 durak arasında 2 lira 33 kuruş, 1-36 durak arasında da 3 lira olarak fiyatlandırılıyor. Samsun-Atakum-Tekkeköy arası dolmuşlarında ise öğrenci fiyatı 2 lira 50 kuruştan başlayarak, 3 lira 50 kuruşa kadar çıkıyor. Otobüsler ise yine ortalama 2 liradan öğrenci taşıyor.

1 LİRA 20 KURUŞ’A TAŞIYAN ŞEHİR VAR!
Samsun’un 2 lira öğrenci fiyat ortalamasının alındığı liste ile 27 büyükşehir belediyesinin karşılaştırılmasında en pahalı iller arasında, Ordu 1 lira 90 kuruş, İzmir 1 lira 80 kuruş, Ankara 1 lira 75 kuruş’tan öğrencilere ulaşım hizmeti sunuyor. Öğrencilere en ucuz ulaşım hizmeti sağlayan büyükşehir belediyeleri ise Van ve Şanlıurfa 1 lira 20 kuruş ile ilk sırada yer alıyor. İstanbul ve Mersin de 1 lira 25 kuruş ikinci, Gaziantep ise 1 lira 30 kuruş üçüncü sırada.

HEPSİ SAMSUN’DAN UCUZ
İşte diğer büyükşehir belediyelerindeki fiyatlar; “Adana 1 lira 40 kuruş, Antalya 1 lira 60 kuruş, Aydın 1 lira 50 kuruş, Bursa 1 lira 35 kuruş, Balıkesir 1lira 60 kuruş, Diyarbakır 1 lira 50 kuruş, Erzurum 1 lira 75 kuruş, Eskişehir 1 lira 60 kuruş, kuruş, Kayseri 1 lira 40 kuruş, Kocaeli 1 lira 50 kuruş, Malatya 1 lira 40 kuruş, Mardin 1 lira 50 kuruş, Muğla 1 lira 65 kuruş, Kahramanmaraş 1 lira 60 kuruş, Sakarya kısa 1 lira 50 kuruş- uzun 2 lira, Konya 1 lira 55 kuruş, Tekirdağ 1 lira 60 kuruş.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber