Vali Osman Kaymak’ın Turizm Haftası Kutlama mesajı

Vali Osman Kaymak’ın Turizm Haftası Kutlama mesajı
14.04.2019
A+
A-

Toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşlarımızın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek “Turizm Haftası” kutlanmaktadır.

Ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründen ilimizin de yeteri kadar pay alabilmesi, turizm alanında hak ettiği noktaya gelebilmesi için yoğun bir gayret içerisindeyiz.

Samsun İli Karadeniz Bölgesi’nde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir yerleşim bölgesi olup, 6000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. 213 km sahili, doğal plajları, çok sayıda sit alanı ve tescilli yapıları, müzelerde sergilenen 6299 arkeolojik ve 642 etnografik eserleri, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu, yılın her mevsiminde etkinlikler düzenlenen sanat galerilerine sahiptir.

Yeşilin ve mavinin her tonunun sergilendiği doğa turizmine açık yaylaları, dağları, ormanları, yüzlerce çeşit endemik bitkisi, yamaç paraşütü alanları, kar kayağı ve çim kayağı alanları, kanyonu, kuş cenneti, gölleri ve şelaleleri ile turizmin her çeşidine imkân sağlamaktadır.

Bu zenginliğe sahip Samsun, bu gün kayak turizminden termal turizmine, sağlık turizminden doğa ve deniz turizmine kadar birçok üstünlüğü aynı anda konuklarına sunmaktadır.

İlimizde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine giren dünyadaki nadir doğal alanlardan biridir. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yüzlerce farklı kuş türüne ev sahipliği yapan bir alandır.

Tarihi ve kültürel değerlerimizin yanında, turizm çeşitliliğini çoğaltarak özellikle yayla, kış sporu ve termal alanlarında Samsun ilini Türkiye genelinde daha da ön plana çıkarmak önceliklerimiz arasındadır.

İlimizin turizmini geliştirmek için hep birlikte ve ortak hareket etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle; rehberinden otel işletmecisine, belediyesinden kaymakamlıklarımıza, çiftçimizden sağlık personeline, yatırımcılarımızdan esnafa kadar tüm sorumluların dayanışma ve birlik içerisinde hareket etmeleri önem arz etmektedir.

Kurtuluş Meşalesinin yakıldığı ve Milli Mücadele başlangıcının ilk adımının atıldığı yer olan ilimizde bu sene 19 Mayıs 1919’ un 100.Yıl heyecanını yaşamaktayız. Türkiye’nin ve tüm dünyanın izleyeceği ve hayranlık duyacağı bir şehir olarak bu milli hareketin 100.Yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber