resim yükle

Üç milyon tl’lik stok yok!

Üç milyon tl’lik stok yok!
21.06.2019
A+
A-

Atakum Belediyesi, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından sıkı biçimde denetlenen belediye ve belediyeye bağlı şirket kayıtlarından tespit edilen usulsüzlüklere ilişkin üç farkı suç duyurusunda bulundu.

3 MİLYON TL’LİK STOK YOK
Üçüncü ve son belgede ise Atakum Belediyesi’nde gerçekleştirilen hukuksuzluklarla ilgili şu ifadelere yer verildi: “31.03.209 tarihinde yapılan Mahalli İdarler Seçimi’nde müvekkil belediyenin belediye başkanlığına Av. Cemil Deveci seçilmiştir. Av. Cemil Deveci söz konusu seçim sonucunda mazbatasını 07.04.2019 tarihinde almış ve 08.04.2019 tarihinde belediyeyi teslim alarak görevine başlamıştır. Yeni yönetim göreve başlar başlamaz Atakum İmar İnşaat Ticaret Limited Şirketi’nin ticari defter ve kayıtlarını her türlü taşınmazlarını, araçlarını, menkullerini, kasasındaki nakit varlığını verilen çek ve senet bilgilerini, stoklarını, mal ve hizmet alımlarını inceleyerek bunları tutanak altına almıştır. Yapılan tespitler sonucunda söz konusu şirketin yasal defter kayıtlarına göre, kasasında 7.201.812,78 TL’si olması gerekirken bu paranın bulunmadığı tespit edilmiştir. Şirket müdürü Osman Temiz tarafından imzalanan detay mizana göre kasa hesabında 7.201.812,78 TL’si görünmektedir. Aynı tarih itibariyle düzenlenen ve şirket müdürü Osman Temiz tarafından imzalanan kasa sayım tutanağında ise kasada nakit para bulunmadığı tespit edilmiştir. Yine, 08.04.2019 tarihi itibariyle şirketin henüz ödenmemiş 6.491.222,08 TL’si tutarında borcu olduğu, şirket kayıtlarına girmeyen ve hangi maksatla verildiği tespit edilemeyen yaklaşık 6.491.222,08 TL tutarında çek verildiği, 2.683.327,25 TL senet verildiği tespit edilmiştir. 3.000.000,00 TL tutarında bir stokun şirkette olmadığı veya belgesiz olarak şirketten çıkarıldığı düşünülmektedir. Şirketin 2 adet firmadan yapılan alışlar bakımından sahte belge kullanma yönünden vergi incelemesine tabi tutulduğu anlaşılmıştır. Şirketin aracına kayıtlı bir aracın hala olmadığı tespit edilmiştir. Yukarıda bir kısmı belirtilen bu haksız ve hukuka aykırı işlemler şüpheliler Osman Temiz ve İshak Taşçı tarafından şirketin yönetildiği zaman yapılmıştır. Dolayısıyla bu yöneticiler, diğer ilgililerle birlikte isnat edilen suçları işlemişlerdir. Şüpheliler bu eylemleri ile bir kamu şirketi olan Atakum İmar İnşaat Ticaret Limited Şirketi’nin yönetimini usulsüz iş ve işlemler ile yürüterek kamu zararına yol açmışlar, haksız ve hukuka aykırı olarak menfaat temin ederek, kamu mallarını çıkarları doğrultusunda mal edinmişler ve tasarrufta bulunmuşlardır. Şirketi ticari kuralların dışında menfaatleri doğrultusunda yöneterek zarara uğratmışlardır. Alınmayan, teslim edilmeyen mallarla ilgili olarak fatura düzenletmişler, gerçekte değeri daha az olan malları fahiş fiyatlarla faturalandırarak kendilerine ya da üçüncü şahıslara menfaat sağlamışlardır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber