Türkmen Aday Silahlı Saldırıya Uğradı

Türkmen Aday Silahlı Saldırıya Uğradı
03.12.2023
A+
A-

Irak’ın Kerkük şehrinde, 18 yıl aradan sonra gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde gerilim yükseliyor.

Daha önce ülke genelinde yapılan seçimlerde, Kerkük’ün kimlik asimilasyonunu engellemek amacıyla bu şehirde gerçekleştirilmeyen seçimler, şimdi Kerkük halkının kendi yerel idarecilerini belirleme şansı sunuyor. Bu seçimle birlikte, 15+1 kotası dikkate alınacak. 1 Hristiyan kontenjanın yanı sıra, Kerkük halkı 15 sandalyeyi Türkmen, Arap, Kürt kökenli adaylar arasında oy kullanarak belirleyecek.

Irak Türkmen kimliğinin başkenti olarak kabul edilen Kerkük’te, Irak Türkmen Cephesi ve 8 Türkmen partisi birleşerek “Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi” adı altında 30 adayı desteklemekte birleşti. Ancak, Türkmenlerin birleşmesi diğer gruplar arasında endişe yaratmış gibi görünüyor.

Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi’nin (BITC) il meclis seçim adaylarından Mardin Gökkaya, Kerkük’ün Arafa kavşağı çevresinde silahlı saldırıya uğradı. Gökkaya, saldırı sonrasında sosyal medya platformu Facebook hesabından yaptığı açıklamada, saldırıya uğradığını ve seçim posterlerinin tahrip edildiğini bildirdi.

Seçim öncesi bu tür saldırıların yaşanması, Kerkük’teki siyasi gerilimi artırarak seçim atmosferini etkilemeye devam ediyor. Gelişmeler, bölgedeki siyasi dinamiklerin karmaşıklığını ve yerel seçimlerin önemini bir kez daha vurguluyor.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.