Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, uzay üssünde hazırlıklarını tamamlıyor

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, uzay üssünde hazırlıklarını tamamlıyor
15.01.2024
A+
A-

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, uzay üssünde hazırlıklarını tamamlıyor

Mine Köseler/Bursa-BHA

Gezeravcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Bugün ve yarın, fırlatma (18 Ocak 2024 – 01.11) programı hazırlık, gözden geçirme ve provaları için Kennedy Uzay Üssü’ndeyiz. Bu prova, karantina tesisinde fırlatma günü uyandığımız andan, geri sayımın sıfıra ulaştığı ana kadar, rokete yakıt yüklenmesi hariç tüm safhaları içeriyor.”

 

GDz3K cWAAAgSEw

 

Alper Gezeravcı Kimdir?

2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de doğmuştur .Hava Harp Okulu’nda elektronik mühendisliği okuduktan sonra, ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıl boyunca F-16 pilotu olarak görev yaptı.

Alper Gezeravcı, Nisan 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin ilk astronotu olarak seçildi. Axiom Space-3 misyonu kapsamında, İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek. Bu misyon, Türkiye Uzay Ajansı’nın Milli Uzay Programı’nın bir parçası.

Alper Gezeravcı,uzay yolculuğunun Türkiye için büyük bir anlam taşıdığını, uzay çalışmalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını ve gelecek nesiller için bir ilham kaynağı olacağını söyledi.

Tarihi yolculuk 18 Ocak’ta

Alper Gezeravcı, 18 Ocak 2024’te Kennedy Uzay Üssü’nden SpaceX’in Crew Dragon kapsülü ile fırlatılacak. ISS’de 14 gün kalacak ve 13 farklı bilimsel deneye katılacaktır. Ayrıca Türk bayrağını ve armasını uzaya taşıyacak, Türkiye’ye canlı bağlantı yapacak.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber