resim yükle

Türkiye’nin en büyük bayrağı yapıldı!

Türkiye’nin en büyük bayrağı yapıldı!
23.04.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca Kulesi göndere bayrak çekme töreninde yaptığı konuşmada, “Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek gece gündüz çalışıyoruz. 100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi her alanda büyüterek, güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Tepesi’ne yerleştirilen 111 metre uzunluğunda, yaklaşık 100 ton ağırlığındaki Türkiye’nin en uzun bayrak direğinin bayrak çekme törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünün çok farklı, müstesna bir gün olduğunu belirterek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu müstesna günü, müstesna bir eserle şereflendirdiklerini ifade ederek Büyük Millet Meclisi’nin bundan 101 yıl önce bir 23 Nisan günü dualarla, salavatlarla, tekbirlerle Ankara’da açıldığını hatırlattı.

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN İNŞASI YOLUNDA ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklal Harbimizi yönetmiş ve zafere ulaştırmış bu gazi Meclis’in tüm mensuplarını rahmetle yâd ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasını ve yeni devletimiz Cumhuriyetimizin kurulmasını sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

“Rabbim ülkemizi bir daha yeniden İstiklal Harbi vermek, İstiklal Marşı yazdırmak mecburiyetinde bırakmasın” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Vatan topraklarını parçalamak ve milletimizi bölmek için kullanan yöntemler değişmiş olsa da niyet hep aynıdır. Bugüne kadar darbecilerden terör örgütlerine ve ekonomik tuzaklara kadar bu ülkeyi ve milleti hedef alan her saldırı, aynı kirli senaryonun ürünüdür. Hamdolsun tüm badireleri birer birer geride bırakarak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda adım adım ilerliyoruz. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek gece gündüz çalışıyoruz. 100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi her alanda büyüterek, güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz. Biz 19 yıldır ülkemizi 2023 hedefleriyle buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımızın da 2053 vizyonuyla teslim aldıkları emaneti çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak olan bayrağımızı işte bu vizyonun sembolü olarak çocuklarımıza armağan ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milleti için bayrağın bağımsızlığının en önemli sembollerinden biri olduğunu aktararak, şair Arif Nihat Asya’nın “Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder / Gölgende bana da bana da yer ver / Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar / Yurda ay yıldızının ışığı yeter” dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir başka mısralar manzumesinde de ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Eğer toprak kan dökülmemişse o zaten vatan olmaz. Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok. İşte bizler de bu ülkede bu toprakları yapmak için nice şehitler verdik. ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyerek bizim büyüklerimiz nice şehitler verdiler.”

“BAYRAĞIMIZIN GÖLGESİNDE GÜVEN İÇİNDE VE HUZURLA YAŞAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2053’ün Türkiye’sini bugünün gençlerinin inşa edeceğine olan inancını dile getirerek, “Sizin gözlerinizde ben bu pırıltıyı görüyorum. Onun için çok çalışacağız, okuyacağız ve inşallah 2053’ün Türkiye’sini inşa edeceğiz. Biz toprağın altında olacağız, Rabbim lütfederse oradan sizi inşallah izleyeceğiz. Ama size inanıyoruz, size de öyle bir Türkiye’yi bıraktığımıza inanıyoruz” dedi.

“Türkiye’nin gözbebeği olan İstanbul’un en güzel tepelerinden birinde nazlı nazlı dalgalanan bayrağımızın gölgesinde inşallah güven içinde ve huzurla yaşayacağız” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca’nın bizzat takibini yaptığı cami, kule ve şimdi de 111 metrelik bayrak direği ve Türkiye’nin en büyük bayrağıyla yepyeni bir çehre kavuştuğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a bu güzellikleri kazandırmış olmaktan gurur duyduğunu belirterek bu eserlerin inşasında emeği geçenleri tebrik etti.

Çamlıca’da inşa edilen bu eserler ve Kirazlıtepe, Küplüce’de devam eden çalışmalarla bölgenin daha da güzelleştiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin tam anlamıyla güzelleşmesinin kentsel dönüşümün tamamlanmasına bağlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmasının ardından çocuklarla fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki en büyük Türk bayrağını göndere çekmek için de çocuklarla butona bastı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yavrularımız butonlara basarak bayrağımızı kulenin tepesine inşallah tırmandırıyoruz. Asla bu bayrağın dalgalandığı yerde hüzün keder olmayacak. Kiminle? Bu yavrularımızla” ifadelerini kullandı. Bayrağın göndere çekilmesinin ardından törende İstiklal Marşı okundu.

https://youtu.be/z9ZXmNFFHZc

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber