Türkel: Çiftçi ‘gübre krizi’ yaşıyor

Türkel: Çiftçi ‘gübre krizi’ yaşıyor
25.10.2021
A+
A-

CHP’li Başkan Fatih Türkel, son dönemde mazota, gübre ve ilaça gelen fahiş zamların çiftçiyi bitirdiğini savunarak, “Çiftçi şu an karaborsada bile tarlasına atacak gübre bulamıyor” dedi.
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, son dönemde mazota, gübre ve ilaç’a gelen faiş zamlar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun’da özellikle Bafra Ovası’nda kışlık sebze eken Çiftçi’yi bitirdi.

Bafra Ovası’nda ekilen kışlık sebzelerin gübre ve ilaç zamanı geldi. Özellikle gübredeki günlük gelen rekor zamların önüne geçilemiyor. Kırmızı lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, ıspanak, turp, beyaz lahana gibi kışlık ürünler tarlada gübre beklerken Tarım Kredi Kooperatiflerinde ki gübre stokları tükendi. Gübre bayileri sattıkları malı tekrar yerine koyamam korkusu ve kaygısıyla gübre satışlarını durdurdu. Son 1 ayda sadece gübre fiyatlarına ortalama %50 nin üzerinde zam geldi.

Çiftçi şu an karaborsada bile tarlasına atacak gübre bulamıyor. Eğer bu gübre tarlaya atılmazsa bu sene köylü, bu sene çiftçi Bafra’da perişan olacak.

Son bir ay içerisinde ortalama
Üre Gübre 250-300 tl den 450 TL’ye
DAP Gübre 250 TL’den 410 TL’ye
26 CAN Gübre 140 TL’den 290 TL’ye
21 SÜLFAT Gübre 125TL’den 280 TL’ye çıktı.

Samsun da güllük gülistanlık bir tablo çizmek isteyen AKP’li Milletvekillerine ve AKP Yöneticilerine sesleniyoruz. Mızrak çuvala sığmıyor. Ülkeyi ve tarımı getirdiğiniz durum ortada. Hemen bugün çiftçiye acil bir can suyu desteği sağlamaz, hemen gübre ve mazota acil bir ek destek açıklamazsanız çiftçimiz bu kışı çıkaramayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber