Hakan Fidan: Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor

Hakan Fidan: Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor
03.11.2023
A+
A-

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor, derinleştiriyor.” dedi.

featured

Bakan Fidan: Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Fidan, Türk dünyasının işbirliğini daha da güçlendirerek kurumsallaştığını belirtti. Fidan, “Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor, derinleştiriyor.” dedi.

Astana’da yapılan toplantıda, Bakan Fidan, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edeceğini vurgulayarak, Karabağ’daki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

”İzolasyona hep birlikte karşı durmalıyız”

Fidan, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler arasında işbirliğinin artmasıyla ilgili memnuniyetini dile getirirken, özellikle ticaret, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında büyük potansiyel olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne destek çağrısında bulunarak, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyona karşı birlikte durulması gerektiğini vurguladı.

Bakan Fidan, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyona hep birlikte karşı durmalıyız.” diye konuştu.

Gazze’ye yönelik İsrail saldırısını da gündeme getiren Bakan Fidan, sivillere yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, koşulsuz bir ateşkesin acilen ilan edilmesi ve bölgeye yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

Fidan ayrıca, Orta Koridor’un yatırım açısından daha cazip hale getirilmesi ve Türkiye ile Avrupa arasında Hazar Denizi kaynaklarının taşınmasının önemine vurgu yaptı. Bakan, Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri arasındaki işbirliğinin hızla kurumsallaşmasından ve derinleşmesinden büyük memnuniyet duyduklarını da belirtti.

Bakan Fidan: Türk dünyası işbirliğini giderek kurumsallaştırıyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.