resim yükle

TÜİK İşsizlik rakamlarını açıkladı

TÜİK İşsizlik rakamlarını açıkladı
13.04.2024
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin senelik işsizlik rakamlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumunun açılmasına göre, zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,4 puanlık yükseliş ile yüzde 22,9 olarak gerçekleşti.

Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 17,3 olarak öngörüldü.

Öte yandan, Hane halkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı söz konusu yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 137 bin kişi düşüş göstererek 3 milyon 70 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 8,8 düzeyinde gerçekleşti. Bu oran, erkeklerde yüzde 7,2, kadınlarda yüzde 11,8 olarak tahmin edildi.

İstihdam edilenlerin oranı da  aynı yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 195 bin kişi yükselerek 31 milyon 867 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puanlık artış ile yüzde 48,6 oldu. Oran, erkeklerde yüzde 65,8 iken kadınlarda yüzde 31,6 olarak gerçekleşti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber