TKDK’dan Havza’ya 1 milyon 500 bin lira hibe desteği

TKDK’dan Havza’ya  1 milyon 500 bin lira hibe desteği
14.01.2019
54
A+
A-

Türk Traktör Havza Bayii Ilıca Pazarı Veli Kurt Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) AB Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı Programı (IPARD II) Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması projeleri kapsamında Havza’ya 1 milyon 500 bin lira hibe desteği kazandırıldığını belirtti.

Türk Traktör Havza Bayii Ilıca Pazarı Veli Kurt çağrı döneminin 2018 yılında TKDK tarafından IPARD’ın Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması projeleri kapsamında 39 kişinin hibe desteği almaya hak kazandığını belirterek; “ Onaylanan projelerimiz yüzde 55 hibe kullanmaya hak kazandı. Firmamız proje danışmanları tarafından hazırlanan projeler kapsamında ilçe çiftçimiz TKDK’dan 1 milyon 500 bin lira hibe desteği kullandı. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Firma olarak daha önceki çağrı dönemlerinde hazırladığımız çok sayıda proje onaylandı ve üreticimiz hibelerini kullandı” dedi.

Kurt tarımsal ekipman ihtiyacı olan çiftçilere her türlü kolaylığı sağladıklarını belirterek; “Tarım aletlerini yenileyecek veya yeni alacak çiftçilerimize Salı ve Cuma günleri olmak üzere haftanın iki günü ücretsiz proje danışmanlığı yapmaktayız. Farklı proje danışmanları ve kendi personelimizden oluşan 9 kişilik uzman danışmanlarımız üreticilerimize en doğru bilgilendirmeyi yaparak hibe programlarından en iyi şekilde yararlandırmaktalar“ dedi.

Kurt hibe desteği almaya hak kazanan projeler kapsamında römork, merdane, pulluk, ilaçlama makinesi mibzer, gübre serpme makinesi ve çapa makinesi gibi yaklaşık 30 ekipmanın çiftçilere teslim edildiğini belirtti.

Türk Traktör Havza Bayii Ilıca Pazarı Veli Kurt bu tür desteklemelerin tarımın modernizasyonu için önemli olduğunu belirterek; “Teknoloji her gün ilerliyor. Çiftçimizde değişen şartlara ayak uydurmak durumunda. Daha kaliteli üretim yapmak ve işletmelerini büyütmek isteyen çiftçilerimize devletimiz tarafından sağlanan bu desteklemeler büyük bir fırsat. İşletmesini yenilemek ve büyütmek isteyen tüm çiftçilerimizi bu hibe programlarından yararlanmaya davet ediyorum. İşletme olarak toprak işlemeden hasada her türlü her türlü ekipman çeşitlerimiz ile çiftçilerimizin hizmetindeyiz.” diye konuştu.

Havza ilçesinde 31 Mart yerel seçimleri için muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıktı. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz kayıtlı olduğu mahalle listesini inceledi.

31 Mart Yerel Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulunca hazırlanan takvim kapsamında Havza Seçim Müdürlüğü tarafından dağıtılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak tarihinde askıya çıktı.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ikamet ettiği Sondaj Mahallesi Muhtarı Hüseyin İkiz’in işyerine giderek muhtarlık bölgesi askı listesinde ailesinin bilgilerini kontrol etti.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz tüm seçmenlerin listelerinde isimlerini kontrol etmelerini ve kayıtlardaki olası yanlışlıkların giderilmesin için gerekli müracaatları yapmaları konusunda vatandaşlar uyararak; “Oy kullanmak vatandaşlık görevi ve bir haktır. Bu haktan mahrum kalmamak ve vatandaşlık görevini yerine getirmek için vatandaşlarımızın seçmen listelerinin kontrolü önemli. Geçen seçim Havza’da 98 mahallemizde 30 bin 77 seçmen oy kullandı. Bu seçim sayının artmasını bekliyoruz.”dedi.

Seçmen listelerinin askıya çıkarılmasının, kayıtlardaki yanlışlık veya eksikliklerin giderilmesine yönelik olduğuna işaret eden Sondaj Mahallesi Muhtarı Hüseyin İkiz ise , listelerdeki hataların düzeltilmesi ve ismi bulunmayanların, durumun düzeltilmesini ilgili makamdan talep edebileceklerini anlattı.

İkiz; “ Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), mahalli idareler seçimi için askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak.” Dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.