Tip2 Diyabet hastası mısınız? Tip2 Diyabet nedir?

Tip2 Diyabet hastası mısınız? Tip2 Diyabet nedir?
15.07.2019
189
A+
A-

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, Tip2 diyabet (şeker) hastalarının tedaviden korkmamalarını belirterek, yapmış olduğu başarılı operasyonlar ile hastalarının yaşamlarında ikinci bir sayfa açtıklarını ifade etti.

Tedavisi yapılmadığı sürece ciddi sonuçlar doğurabileceğini ekleyen Kınaş, “yaş ve cinsiyet belirtmeksizin birçok insanda karşılaşılan Tip 2 diyabet hastalığının sebebi; aileden kalıtsal, yüksek kilo sahibi kişilerde, ya da 4kg’dan ağır doğum gerçekleştiren kadınlarda görülme olasılığı yüksektir.

Tip2 Diyabet Belirtileri nelerdir?
Tip 2 diyabet hafife alınmadan uzman bir hekim kontrolünde tedavisine başlanması gerekmektedir. Ancak kişilerin söz konusu hastalığa sahip olduklarını anlamaları için hastalığın belirtileri konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu belirtiler; cilt yarlarının geç iyileşmesi, fazlaca açlık hissi, idrar kaçırma, fazla su içme isteği, el ve ayaklarda karıncalanmalardır.

Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?
Bu belirtilere sahip kişilerin yardım alması için uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Bu gibi durumlarda hekim öncelikle ilaç tedavisi uygulayacaktır. Yeterli olmaz ise insülin tedavisi uygulanmaktadır. Eğer o da yetersiz kalırsa son çare olarak cerrahi müdahale gerekmektedir. Ancak bilinenin aksine söz konusu cerrahi müdahale hastaların gözünü korkutmamalı. Laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilen operasyon sonrası hastalar 3 gün gibi kısa süre içerisinde taburcu olabilmektedir.

Tedavi Sonrası Kontrol Önemli?
Elbette tedavi sonrasında hastaların doktor gözetiminde süreli aralıklarda takip edilmesi oldukça önemlidir. İlaç ve insülin gibi süreli olarak kullanmak zorunda kaldıkları ilaçlar hastalar için handikap olmaktan çıkarak hayatlarında yeni bir sayfa açmalarına imkân sağlamaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.