TBMM, Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu üyeleri balıkçılarla buluştu

TBMM, Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu üyeleri balıkçılarla buluştu
12.01.2024
A+
A-

Komisyon Başkan Vekili AK Parti Giresun Milletvekili Nazım Elmas ile üyeler, ilk olarak 18-19 Kasım 2023’te fırtına nedeniyle zarar gören Çınarcık’ın Esenköy beldesindeki balıkçı barınaklarını gezdi.

Heyete eşlik eden Yalova Vali Vekili Mehmet Bahattin Atçı, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel ve kurum müdürleri, limanlarla ilgili yürütülen çalışmalar ve ihtiyaçlar hakkında bilgi verdi.

Barınaklarda balıkçılarla yapılan toplantılarda taleplerini dinleyen komisyon üyeleri, daha sonra il merkezindeki balıkçı barınağına geçti.

Elmas, Halk Eğitimi Merkezi Salonu’ndaki istişare toplantısında, daha önce Karadeniz, Ege, Doğu Anadolu Van Havzası’nda incelemelerde bulunduklarını hatırlattı.

Bu hafta ise Çanakkale ve Marmara Bölgesi’nde araştırmalar yaptıklarını aktaran Elmas, şöyle konuştu:

“Bu araştırmalarda maksat, her gün gelişen, gittikçe farklı ve yeni faaliyet alanları oluşan denizcilik sektöründe hem balıkçılık hem midyecilik hem kafes balıkçılığı hem de karasal balıkçılıkta bunların işlenmesi, muhafaza edilmesi, ihracatı, barınaklar, limanlar, altyapı ve üstyapılar, çevre sorunları, turizmle bağlantısı, avlanma takvimi gibi sektörün gelişen sorunları var. Ülkemiz insanının hayatını sürdürebileceği daha güzel işini yapabileceği daha verimli alanları oluşturmak gerekiyor. Bu bakımdan bu toplantıyı da Yalova’da yapmış bulunuyoruz.”

Toplantıda söz alan balıkçı kooperatiflerinin üyeleri, barınaklarla ve denizde yaşadıkları sorunlar ile karasal alanda devam eden sıkıntıları komisyon üyelerine aktardı.

TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu üyeleri, daha sonra Kocaeli’nde Körfez Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Komisyon Başkan Vekili Elmas, toplantıda yaptığı konuşmada, balıkçılık ve su ürünlerinin Türkiye’de büyük bir sektör olduğunu söyledi.

Balıkçılık ve su ürünlerinin gelişen sosyal hayat, teknolojik imkanlar ile talepler üzerine daha geniş bir alana açıldığını ve yeni üretim imkanlarıyla bir takım ihtiyaçların doğduğunu ifade eden Elmas, şunları söyledi:

“Sektörün talepleriyle mevcut mevzuatın sınırları arasında ister istemez bir açılım ve karşılıklı bir esneme olması ve yeni düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye’nin değişik bölgelerinden değişik siyasi partilerden bir grup oluşturarak araştırma komisyonuyla çalışma grubunu gerçekleştirdi. Bu çalışma grubunun ortaya koyduğu rapor doğrultusunda yeni düzenlemelerin, hükümlerin, açılımların ve alanların öncülük etmesi adına buradayız.”

Toplantıda daha sonra sektör temsilcileri, komisyon üyelerine yaşadıkları sorunları, talepleri ve çözüm önerilerini aktardı.

Programa İl Tarım ve Orman Müdürü Altan Çakır, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli İl Liman Başkanı Erol Ekmekci, Kocaeli Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Murat Coşkun, Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Başkanı Ali Sarı ile sektör paydaşları katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber