Tam Endoskopi Bel Fıtığı Ameliyatı ile Bel Fıtığınızdan Kurtulun

Tam Endoskopi Bel Fıtığı Ameliyatı ile Bel Fıtığınızdan Kurtulun
27.09.2016
53
A+
A-

Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezi’nde gerçekleştirilen Tam Endoskopik Disk Cerrahisi ile bel fıtığı sorununuzdan kurtulabilir, aynı gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Bel fıtığı insanların hayatının herhangi bir döneminde yüzde 80-90 oranında mutlaka karşılaşacağı bir hastalıktır diyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezi doktorlarından Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Kemal Ulaş, “Hastanelerin acil bölümlerine üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık başvurulan hastalık, bel ağrısıdır. Fakat bel ağrılarının hepsi bel fıtığı demek değildir. Özellikle 35-55 yaş arasında bu rahatsızlığın geçirilme olasılığı daha yüksektir.

Omurgayı boyun, sırt ve bel bölümleri olmak üzere üç bölüme ayırırız. Fıtıklar da en sık bel bölgesinde oluşur. Her iki omurganın arasında etrafında kuvvetli bir bant olan, içinde jelatin kıvamında bir madde vardır. Bu genellikle bandın arka taraflarında daha zayıftır. Zayıf olan noktalar yırtıldığı zaman fıtık oluşmaya başlar. Derecesine göre çeşitli sinirlere dokunur. Fıtığın ilerlemesini dört bölüme ayırırız. Bunlara göre cerrahi kararlar verilir.

Bizim için hastanın hikayesi çok önemlidir. Hastanın yürüme şekli de hastalığının derecesini gösterir. Fıtığın olduğu tarafta bir baskı olduğu için hasta fıtığa doğru kendini atmaya çalışır. Ağır bir şey kaldırma, hapşırma, öksürme gibi nedenlere bağlı her hastanın kendine göre hikayesi vardır.” dedi.

 

TAM ENDOSKOPİK DİSK CERRAHİSİ

İşte bu sonuçlara göre hastanın cerrahi müdahale gerekebileceğini ifade ederek yapılacak olan operasyon hakkında bilgi veren Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezi doktorlarından Op.Dr. Naki Keleş ise,

“Tam endoskopik disk cerrahisi, herhangi bir açık cerrahi yapılmadan, yarım santimlik küçük bir yerden girilerek bir kanülle, endoskopun kendi ucundaki kamerası yardımıyla ve aletlerle beraber çalışılan üçüncü bir göz misali yapılan bir ameliyattır. Tam  Kapalı endoskopik cerrahide, açık cerrahide kullanılan kas diseksiyonu, kemik çıkarma, gibi birçok hastanın cerrahi sonrasında rahatını bozacak birçok şeyi atlayıp, direk fıtığın kendisine müdahale edilir. Tam endoskopik disk cerrahisinde kamera ile sinirle fıtığın ilişkisini görülüp, oradan parça alınır ve hastanın kendi yırtmış olduğu yeri büyütmeden, hastanın fıtığı temizlenir. Fıtık oluşumuna hazır dejenere yerler varsa o bölge de radyo-frekans yöntemi ile yakılır ve temizlenir. Tam endoskopik disk cerrahisi, belin arka tarafından veya belin yan tarafından olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Endoskopik disk cerrahisinde küçücük bir yerden giriliyor ve fıtık temizleniyor. Lokal veya genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bundan dolayı hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ayrıca bel fıtığı ameliyatlarında olduğu gibi kas dokunun sıyrılması ve kemik çıkartılması gibi aşamalar olmadığından hastaların iyileşme, yürüme ve işe dönmesi çok daha hızlı olur. Ameliyat sonrası aynı gün veya en geç ertesi gün hasta eve dönebilir. “dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.