resim yükle

Şehit aileleri ve gaziler bir araya geldi

Şehit aileleri ve gaziler bir araya geldi
15.07.2019
114
A+
A-

Vali Osman Kaymak, ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve aileleri onuruna Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Erol Olçok Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen yemek programına katıldı.

Vali Osman Kaymak, yemek öncesi şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve ailelerinin masalarını tek tek dolaşarak, sohbet etti.

Yemek programında yaptığı konuşmada, yurdumuzu işgali planlayan dış ve iç güçlerin karanlık emelleri uğruna bizleri birbirimize düşman etmeyi planladıklarını ve kardeş kavgasından nemalanmaya çalıştıklarını belirten Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, “Bu vatanın düşmanları Türk milletini hiçbir şekilde esaret altına alamadıkları gibi, en hasta ve zayıf zannettikleri tarihte bile kaçan taraf olmuşlardır. Cennet vatan topraklarımız için iştahı kabaran düşmanlar daha çok yutkunacak ve asil Türk milletinin vatan savunmasına kıskanarak bakmaya devam edecektir.” dedi.

Samsun Milletvekillerimiz Çiğdem Karaaslan ve Fuat Köktaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ardından yaptığı konuşmada 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçtiğini hatırlatan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “15 Temmuz şehitlerimize ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Siz kıymetli şehit aileleri bizler için çok kıymetlisiniz. Şehitlik herkese nasip olmuyor. Şehit ailesini de şehidi de Allahu Teala seçiyor. Tanıştığım şehit ailelerinden şehitlerimizin hayat hikayelerini dinlediğimde, şehitlerimizin halk içinde ahlakıyla, vatanseverliğiyle, milliyetçiliğiyle ve inancıyla örnek bir genç olarak bilindiğini duyuyorum. Sizler gerçekten gururlanmakta haklısınız. Çünkü çocuklarınızın şehit olmasına Yüce Rabbim karar verdi. Bu acı çok zor ama bu onur da çok büyük bir gurur. Allah cümlemizi onların şefaatlerine nail eylesin.” dedi.

Şehit ailelerimizin yaşadıkları ilçeye, mahalleye, apartmana zimmetli olup, o bölgenin şerefi ve onuru olduğunu dile getiren Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Şehit ailemizin huzuru ve ihtiyaçları hepimizin üzerine. Devletimiz şehit ailelerimizin her türlü maddi ihtiyaçlarını karşılıyor ama şehit ailelerimizin daha çok hatırlanmaya ihtiyacı var. Onun için bu toplantılar da çok önemli. Daire amirlerimizden şehit ailelerimize karşı çok daha duyarlı olmalarını istiyorum ve bunu da şehrimizde görüyorum.” diye konuştu.

Bu yıl Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nı kutladığımızı ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Milli Mücadele devam ediyor. Kurtuluş Savaşı bitmedi, devam ediyor. PKK 40 yıldır ülkemizi bölmeye çalışıyor ama bölemedi. Arkasından FETÖ ile bölmeye çalıştılar yine bölemediler. Uluslararası güçler daha sonrada benzer taktiklerle ülkemizde oyunlar oynuyorlar. Onlara karşı vereceğimiz en güzel cevap birlik ve beraberliğimizdir.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin dini değerleri kullanan bir grubun hareketi olduğunu belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bunlar bizim kültürümüzdeki ağabey, abla ve cemaat gibi Türk toplumunun değerleri olan kelimeleri dejenere ettiler. İnsanlar ağabey, abla ve cemaat demekten çekinir oldu ama bu tabirlerde bir suç yok. Bunların göbek bağı Amerika’daydı, emirleri oradan alıyorlardı. Üzerimize oynanan oyunları çok iyi görüyorsunuz. Bizim kültürümüz ve inancımız çok kıymetli, insanlarımız birbirini seviyor. Bu duyguları dejenere ederek insanları birbirine düşürdüler. Artık uyanık olacağız ve dinimizin güzelliklerinden uzak kalmayacağız. Ama bir adam dışarıdan emir alıyorsa ona karşı dikkatli olacağız.” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde ülkemizin Suriye ve Libya gibi olabileceğini söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “İnanın iç savaş çıkaracaklardı. Sınırda PKK Türkiye’ye girmek için haber bekliyordu. Allah’a şükür milletimiz tehlikeyi gördü ve canını topların, tüfeklerin önüne koydu ve darbe girişimi başarısız oldu.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda, tüm Samsun halkımızı yarın 19.30’da İstiklal Caddesi’nde yapılacak yürüyüşe ve 20.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliğine davet eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu darbe girişimine karşıysak, bu hain terör örgütünü lanetliyorsak ve şehitlerimizin boşuna ölmediğine inanıyorsak lütfen yarın 20.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda olalım, tavrımızı gösterelim, yerimizi belli edelim. 15 Temmuz bir tiyatroydu diyenler var. Meydana gelmezseniz bunların bu söylemleri cevap bulacaktır. Şehit ailelerimize her zaman sahip çıkan Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun Milli Mücadele kenti. Devletin birliği söz konusu olduğu zaman bütün Samsunluların nasıl tek yürek olduğuna şahit oldum. Bizim ayrı gayrımız yok. 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı’nda bütün liderler burada toplandı ve aynı gemide olduğumuzu gösterdiler. Onun için Samsun bu ülkenin çimentosu, birlik ve beraberliğin sembolüdür. İnşallah Samsunlular bunu yeniden gösterecekler ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, şehitlerimizi anacağız. Şehitlerimiz rahat uyuyacaklar. Aksi takdirde şehitlerimizin kemikleri sızlayacaktır.” dedi.

Program konuşmaların ardından yemek, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile sona erdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün üçüncü yıldönümünde şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve aileleri onuruna düzenlenen yemek programına ayrıca Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Cumhuriyet Başsavcısı M. Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma Komutan V. J. Albay Mehmet Arı, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Eşi, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber