Samsun’un iklim değişikliği toplantısı yapıldı

Samsun’un iklim değişikliği toplantısı yapıldı
06.03.2021
156
A+
A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Kızılırmak Deltası ve İklim Değişikliği Konulu Toplantı gerçekleştirildi.

Yapılan toplantı neticesinde, Şehrimizin iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve Kızılırmak Deltasına olası etkileri konularında; mevcut durumun analizi ve yapılması gereken bilimsel çalışmaların belirlenmesi amacıyla 05 Mart 2021 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yusuf DEMİR, Prof. Dr. Hakan Arslan, Kızılırmak Deltası Alan Başkanı Doç.Dr. Mustafa GÜLER ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer BOLAT’ın katılımlarıyla toplantı gerçekleştirilmiştir.

Dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesindeki en büyük sulak alanına sahiptir. Bünyesinde 359 kuş türünü barındıran, bitki florası, hayvan faunası ve biyolojik çeşitlilik yönünden zengin, yöresel reaksiyon açısından doğal bir yerleşim ortamı oluşturmaktadır.

Kızılırmak Deltası’nın doğal dengesinin ve dokusunun bozulmaması, bütüncül bir şekilde korunması, alanın barındırdığı eşsiz değerdeki habitat çeşitliliği, flora ve fauna özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz etmektedir.

Geniş katılımla icra edilen toplantıda yaşanan küresel iklim değişiminin etkisiyle yağış rejimindeki değişimin bölgede ve Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanlarımızın beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler hakkında detaylı bilgi alışverişi yapılmıştır.

İcra edilen toplantı hakkında açıklama yapan Valimiz Sayın Doç.Dr. Zülkif DAĞLI, “Uluslararası öneme sahip çevre koruma alanlarından biri olan Kızılırmak Deltasını şehrimizde yaşanan iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve olası etkilerinden bilimsel öneriler ve yöntemlerle koruyarak gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir.’’ şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.