resim yükle

Samsun’daki 210 milyon liralık vurgun ne oldu?

Samsun’daki 210 milyon liralık vurgun ne oldu?
28.11.2022
A+
A-

Samsun’da faaliyet gösteren Yeşilyurt Elektrik Üretim Şirketi, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.’nin yazılımlarını kırarak üretmediği elektriği kuruma satmış gibi göstermişti. Firma 210 milyon TL haksız kazanç sağlamış ve tutar vatandaşların faturasına yansıtılmıştı. Aradan geçen 1 seneye rağmen, vurgunun akıbeti halen netleşmedi.

Elektrik faturaları cep yakarken, Samsun’da faaliyet gösteren bir elektrik üretim şirketi 210 milyon liralık vurgun gerçekleştirdi. Resmi raporlara yansıyan bilgilere göre Yeşilyurt Elektrik Üretim Şirketi, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.’nin (TEAŞ) bazı yazılımlarını kırarak (hack’leyerek), üretmediği elektriği kuruma satmış gibi gösterdi. 8 Kasım 2022 günü Cumhuriyet Gazetesi’nde Sertaç Eş’in imzasıyla yayımlanan “Vatandaşı elektrikle çarptılar!” başlıklı habere göre: firmanın bu şekilde 210 milyon TL haksız kazanç elde ettiği ve bu tutarın yurttaşların faturalarına yansıtıldığı belirlendiği kamuoyuna duyuruldu.

“VATANDAŞIN FATURASINA YANSITILDI”
Usulsüzlüğü ortaya çıkaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise bizzat devlet kurumlarının vurgunu raporlaştırdığını ve suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, “Yapılan hesaplamalarda firmaya faiziyle birlikte 320 milyon lira tutarında haksız ödeme yapıldığı saptandı. Usulsüzlüğün ortaya çıkarılmasının ardından, “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla savcılığa başvuruldu. Ancak hemen ardından EPDK, konuya ilişkin yeni bir hesaplama yöntemini gündeme getirdi. Bu yöntemle devlete geri ödenmesi gereken para 80 milyon TL’ye indirildi. Bu yeni yöntemi kabul etmeyen bazı bürokratlar görevden alınırken, firmadan faiziyle birlikte 110 milyon TL tahsilat yapıldı. Yeni hesaplama yöntemi ile TEİAŞ’a aktarılması gereken faiziyle birlikte 320 milyon TL’lik zararın 210 milyon TL’si firmada kaldı. Üretilmeyen elektriğin üretilmiş gibi gösterilerek 210 milyon TL’lik kamu zararı çoktan yurttaşın elektrik faturasına yansıtılmıştı” diye konuştu.

“İŞTE DEVLETİN NAMUSLU BÜROKRATLARI”
Kamunun zarara uğratılmasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, şöyle konuştu: “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlarımıza yaptığı çağrının ardından bize çok sayıda usulsüzlük iddiaları iletilmeye başladı. Bu kapsamda EPDK’nin çok ciddi bir usulsüzlüğü akladığını öğrendik. Türkiye’de zaten bir enerji buhranı yaşanıyor. Gelinen aşamada ortaya çıkan 210 milyon lira tutarındaki kamu zararı vatandaşa fatura edildi. Vatandaşlarımız zaten karakış öncesi kabaran enerji faturalarıyla boğuşurken, bir de çok açık bir şekilde belirlenen kamu zararının faturasını da ödemek zorunda bırakıldı.”

BİR ÇOK KİŞİ GÖREVDEN ALINDI
Öte yandan, olayın gündeme gelmesinden hemen sonra söz konusu hack’leme işlemini yapanlarla ilgili resmi işlemler de yapılırken, bir çok kişinin görevden alındığı öğrenildi. Ancak aradan geçen 1 seneye rağmen, vurgunun akıbeti halen netleşmedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber