Samsun’da Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı Başlıyor!

Samsun’da Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı Başlıyor!
08.06.2020
185
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında uzun yıllardır şehrin gündeminde olan Canik Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesi’nin imzalandığını söyleyerek, ‘’Gelecek yılın sonuna kadar bu proje tamamlanmış olacak. Amacımız gelecek nesillere problemsiz bir şehir bırakmak’’ dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Başkan Mustafa Demir ile birlikte Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk da katıldı. Genel Sekreter İlhan Bayram ve Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak’ın da hazır bulunduğu toplantıda Canik ilçesi Yeni Mahalle’de yapılacak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin detaylarını gazetecilerle paylaşan Başkan Demir, “Seçimden sonra biz hemen kentsel dönüşüm meselesini mercek altına aldık. 14 aylık bir zaman dilimi içerisinde yıllardır konuşulan ‘Kentsel Dönüşüm’ projemiz başladı. Bu proje ile muhtemel Canik’teki tüm dönüşümü sağlamış olacağız” diye konuştu.

698 KONUT İNŞA EDİLECEK

Yaşam alanları, spor, eğitim ve kültür merkezleri, camisi ve otoparklarıyla Samsun’a değer katacak olan projenin 77 dönümlük alanda inşa edileceğini söyleyen Başkan Demir, “Yeni Mahalle’deki projemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Canik Belediyemiz ile beraber Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekillerimizin de desteğini alarak başlıyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sorumluluğunda hayat bulacak proje ile 676 adet konut, 22 adet ticari olmak üzere toplam 698 adet konut yapılacak. Yeni Mahalle; Soğuksu ve Gaziosman Paşa mahallelerindeki dönüşümü sağlayacak rezerv alanını 2021 yılının sonuna tamamlamayı hedefliyoruz. Enfes bir mahalle ile birlikte Şehr-i Bahçe Konutları’nı Samsun’a kazandırmış olacağız. Bugünkü Canik ile 5 yıl sonraki Canik arasında büyük bir fark olacak. Burada yepyeni bir şehir inşa edeceğiz. Kenti yeni bir vizyonla ele alarak şehircilik alanında örnek oluşturacak Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesi, bölgede büyük bir dönüşüme yol açacak. Gelecek nesillere böylece bu ve benzer projelerimizle problemsiz bir şehir kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

İLKADIM YENİDEN PLANLANIYOR

İlkadım ilçesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “İlkadım ilçesi Kıran Mahallesi’ndeki ‘Kentsel Dönüşüm’ projelerimiz TOKİ’ye teslim edildi. Ağustos ayı içerisinde ihalesi yapılacak. 160 dönüm alan içerisinde 1404 konut ve 40 adet işyeri inşa edilecek. Bu projeleri bitirdiğimizde Samsun’un tamamına doğru kentsel dönüşümü yaygınlaştıracağız. Hastanebaşı, Kökçüoğlu, Zeytinlik, Anadolu, Fatih, Kadıköy mahallelerimizde görüşmeler yaparak oradaki vatandaşlarımızı inşa ettiğimiz konutlara taşıyacağız ve boşalan mahallerimizde dönüştürülmesi gereken alanları yeniden yatay mimariye uygun şekilde inşa ederek Samsun’a kazandıracağız. 2022 yılının sonuna doğru İlkadım ilçemizdeki projeyi bitirmeyi hedefliyoruz. İlkadım ile ilgili ayrıca Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin olduğu yere kadın ve çocuklarımızı içerisine alan bir sosyal yaşam alanı ve eski havaalanının olduğu bölgede bir kamu kampüsü için talebimiz var. Onu da bu sene gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sadece Canik’te değil İlkadım’da da büyük bir dönüşüme imza atmış olacağız” dedi.

GÜLSAN 2022’DE TAMAM

Gülsan Sanayi Sistesi’nin taşınması ile ilgili gelinen son noktayı da değerlendiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şunları söyledi:

“Üçüncü bir proje de Gülsan Sanayi Sitesi. Toybelen’de 840 dönümlük alanda Samsun’un yeni sanayisinin plan çalışmaları tamamlandı. Çevre Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde alanda 1600 adet iş yeri inşa edilecek. Uygulama projeleri bitti. TOKİ ile görüştük. Kamulaştırma işlemlerini TOKİ adına biz yapacağız ve Ağustos ayına kadar ihalesini bitirmiş olmayı umuyoruz. Bu yıl bitmeden inşasına başlayacağız ve 2022 yılının sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Mülkiyet sahibi de kiracı da hak sahibi olacak. Her şeyi ile eksiksiz bir proje olacak ve Türkiye’nin en modern sanayisini inşa etmiş olacağız. Gülsan’ı taşıdıktan sonra da bu alanı rekreasyon alanı olarak şehrimize armağan edeceğiz. Büyükşehir Belediyemiz, Canik Belediyemiz, Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekillerimiz ile birlikte güç birliği yaptık. Şehrimizin çehresini değiştirecek projelerimizi gerçekleştireceğiz. Samsun’un nereden nereye geldiğine birlikte şahit olacağız. Projelerimizi gerçekleştirmede en büyük destekçimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız. Bakanlık imkanlarını Samsun için seferber eden Bakanımız Murat Kurum’un katılımı ile bir temel atma töreni de gerçekleştireceğiz.”

Toplantıda konuşan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ise, “Bu proje ilçemiz için çok önemliydi. Bir yıl boyunca ciddi emekler harcandı. Milletimize mahcup olmadık. Seçim çalışmalarında verdiğimiz sözlerin meyvelerini görmüş olmak bizleri memnun ediyor. Sorunlarımızın başında Canik’te kentsel dönüşüm vardı. İmar ve altyapı vardı. Kentsel dönüşüm başladı. Canik’imizi inşallah hak ettiği yere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.