resim yükle

Samsun’da kapatılan plajlar halka açıldı

Samsun’da kapatılan plajlar halka açıldı
20.06.2019
A+
A-

Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Çatalçam sahilinde denize kanalizasyon karıştığını iddiasıyla kapatılan plajlar halkın kullanımına tekrar açıldı.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Çatalçam Polis Okulu ve Taflan Un Fabrikası plajlarında Samsun Büyükşehir Belediyesince (SASKİ Genel Müdürlüğü) temizlik çalışmalarının yapılması ve bu çalışmalar sonuçlanana kadar plajların geçici olarak halkın kullanımına kapatılması kararı 11.06.2019 tarihinde Valiliğimiz internet sitesinden kamuoyuna duyurulmuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı SASKİ Genel Müdürlüğü, Çatalçam Polis Okulu ve Taflan Un Fabrikası plajlarında temizlik çalışmalarını yapmış olup, İl Sağlık Müdürlüğü’nün her iki halk plajından 12.06.2019 ve 17.06.2019 tarihlerinde ayrı ayrı aldığı izleme numuneleri sonuçlarının ‘Mavi Bayrak ve Yüzme Suyu İçin’ sınır değerleri sağladığı görülmüştür. Söz konusu analiz sonuçları https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinde yayımlanmaktadır.

Sonuç olarak Çatalçam Polis Okulu ve Taflan Un Fabrikası olarak ifade edilen iki adet halk plajının halkın kullanımına açılması uygun olup, ilimizdeki plajlar hakkında bilgilere https://yuzme.saglik.gov.tr/ (Yüzme Suyu Takip Sistemi) adresinden ulaşılabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”ifade edildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, 19.06.2019 Çarşamba günü saat 15.00’de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında AFAD yerleşkesinde gerçekleştirilen AYDES Destekli Bölgesel Masabaşı ve Saha Tatbikatı’na katıldı.

Samsun Afet Müdahale Planı’nın (TAMP-Samsun) uygulanabilirliğinin artırılması, yaşanabilecek sorunların tespiti, yaşanacak bir afette mevcut 26 hizmet grubunun koordinasyonunun sağlanması ve eş güdüm konusunda yaşanabilecek olası uyuşmazlıkların görülebilmesi amacıyla ilimiz AFAD yerleşkesinde tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikat kapsamında senaryo gereği enkaz altında kalan bir vatandaşın kurtarılması, arama kurtarma köpekleri, ses dedektörleri, teknik arama-kurtarma ve kimyasal gaz sızıntısı olan bir bölgede KBRN olayına, oksiasetilen kullanılarak metal kesme, yandan girme, kütle çekme ve kiriş-kolon kesme teknikleri kullanılarak müdahale çalışmalarını takip eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, AFAD envanterinde bulunan mobil koordinasyon merkezi aracını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra senaryo gereği Ladik ilçesi Küpecik Mahallesi’nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana gelen ve Samsun, Amasya, Tokat ile Çorum illerini etkileyen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanabilecek yıkımlara ve depremin etkisiyle ortaya çıkabilecek diğer münferit olaylara (yangın, heyelan, elektrik kesintisi v.b.) karşı yapılacak müdahaleler ve yönlendirmeler AYDES üzerinden yapılarak, arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

Tatbikatın ardından Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubunun amirleriyle bir araya gelen Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Samsun İl Afet Acil Durum Müdürlüğü olarak il afet tatbikatını gerçekleştiriyoruz. Ülkemiz önemli deprem kuşağında bulunuyor. AFAD’lar sadece depremle ibaret değil, malumlarınız üzerine sel, heyelan, yangın gibi değişik afetlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. O anlamda mevzuatımız gereği zaman zaman bu tatbikatları yapmamız gerekiyor. Biz Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak gerçekten bölgemizde önemli imkânlara sahip olan müdürlüklerden birisiyiz. Ben o yönüyle daha önce görev yapan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Kapasite olarak bölgemiz hemen hemen her türlü felakete müdahale edecek kapasitededir. Her günde kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz.

Değerli arkadaşlar, bu tatbikatlar çok önemlidir. Bazen Afet mücadele planları yapılır ama tatbikatlar yapılmadığı için sorun yaşanır. Afet olduğu zaman ne kadar sürede afet yerinde hangi imkânlarla deprem bölgesinde bulunacağı çok önemlidir. Bizde bugün bunu yapıyoruz. Senaryoya göre Ladik ilçesinde deprem olduğu üzerinden yola çıktık. Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubumuz oluşturuldu. Herhangi bir afad olayında ilk yardım eğitimi ve çadır kurulmasıyla ilgili bilgi donanımlı vatandaşlarımızın katkısı çok ciddi boyutta oluyor. Ben bunu 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde görevli olarak gittiğimde bizzat gözlemledim.” dedi.

Trabzon Araklı ilçesinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet yakınlarına sabır dileyen Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Son aldığımız bilgilere göre 3 vatandaşımız bulundu. 7 vatandaşımız aranıyor. Samsun olarak kayıp olan vatandaşlarımızın bulunması için 7 kişilik ekip ile 1 arama kurtarma köpeğimiz ve Sahil Güvenlik Komutanlığımıza ait helikopterimiz olay mahallinde arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar. Dere yataklarına ev yapılmaması ve daha dikkatli davranarak ciddi önlemler alınmasını çok önemsiyorum. Samsun olarak her zaman Trabzon’un yanındayız. Yaralarını sarmaları için destek oluyoruz. Trabzon’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tatbikata katılan ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Tatbikatta Valimiz Sayın Osman Kaymak’a Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü Vekili Levent Uçarlı eşlik etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber