Samsun’da jandarma kablo hırsızlarını suçüstü yakaladı

Samsun’da jandarma kablo hırsızlarını suçüstü yakaladı
18.11.2019
470
A+
A-

Samsun’da jandarma tarafından kablo hırsızlarına yönelik düzenlenen operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

Samsun Valiliği konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Samsun İl Jandarma Komutanlığına bağlı İstihbarat ve KOM Şube Müdürlükleri ile Kavak İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan özel ekibin sorumluluk bölgesinde meydana gelen Haberleşme ve Enerji Nakil Kablo Hırsızlığı olaylarına yönelik yaptığı çalışmalar sonucu; Ladik ilçesi Aslantaş Mahallesinde 29.10.2019 tarihinde meydana gelen kablo hırsızlığı olayının HTS kayıtları, kullanılan teknik araçlar (Fotokapan), PTS kayıtlarının incelenmesi, KAFES/KEP sisteminden faydalanılması ve haber kaynak vasıtalarının etkin kullanımı ile N.D. İ.Y. ve E.Y. isimli üç şüpheli şahıs, 16.11.2019 günü saat:23.45 sıralarında Kavak ilçesi Akbelen mahallesinde, Türk Telekom’a ait kabloları keserek hırsızlık yaptıkları esnada, Jandarmanın “ DUR” ihtarına uymayarak araçla olay mahallinden kaçmaya çalışmış, koordineli hareket ve yapılan ısrarlı takip ile İ.Y. ve E.Y. isimli şüpheliler kaçmaya çalıştıkları araç ile Kavak ilçe merkezi girişinde, olay mahallinden yaya olarak kaçan N.D. isimli şüpheli ise yapılan takip sonucu Kavak şehir merkezinde yakalanmıştır.

Şüphelilerin üzerinde, suçta kullanılan araçlarında ve olay mahallinde yapılan aramada, yaklaşık 500 metre uzunluğunda Türk Telekom’a ait kablo ile suçta kullanılan (1) çift eldiven, (1) adet balta, (1) adet demir kesme makası, (1) adet kurbağacık, (1) adet keser, (2) adet kazma ve (1) adet tornavida ele geçirilmiştir.

Soruşturma kapsamında şüphelilerin Samsun ili Kavak, Havza ve Ladik İlçe Jandarma Komutanlıkları sorumluluk bölgelerinde farklı tarihlerde işlemiş olduğu (11) ayrı Haberleşme ve Enerji Nakil Kablo hırsızlık olayı aydınlatılmıştır.

26.01.2018 tarihinde Havza ilçesi sorumluluk bölgesindeki Mismilağaç Mahallesinde Türk Telekom Müdürlüğüne ait yaklaşık 100 metre uzunluğunda kablo kesilmek suretiyle çalınmıştır.

19.03.2019 tarihinde Havza ilçesi sorumluluk bölgesindeki Karameşe Mahallesi ile Kale Mahallesi arasında Türk Telekom Müdürlüğüne ait yaklaşık 200 metre uzunluğunda kablo kesilmek suretiyle çalınmıştır.

22.04.2019 tarihinde Havza ilçesi sorumluluk bölgesindeki Boyalı Mahallesinde Türk Telekom Müdürlüğüne ait yaklaşık 200 metre uzunluğunda kablo kesilmek suretiyle çalınmıştır.

21.09.2019 tarihinde Kavak ilçesi sorumluluk bölgesindeki Akbelen Mahallesinde Türk Telekom Müdürlüğüne ait yaklaşık 500 metre uzunluğunda kablo kesilmek suretiyle çalınmıştır.

29.10.2019 tarihinde Ladik ilçesi sorumluluk bölgesindeki Aslantaş Mahallesinde Türk Telekom Müdürlüğüne ait yaklaşık 600 metre uzunluğunda kablo kesilmek suretiyle çalınmıştır.

Şüpheli şahısların Havza ilçesi sorumluluk bölgesinde 2017 yılında Havza ilçesinde geçen tren hattı kablolarının çalınması ile ilgili (1) olaya, 2018 yılında Tekkeköy mahallesinde Türk Telekom Müdürlüğüne ait kabloların çalınması ile ilgili (1) olay ile 2019 yılında Şeyhler Mahallesinde (2), Güvercinlik Mahallesinde (1) ve Yeşilalan Mahallesinde (1) adet olmak üzere toplam (6) adet kablo hırsızlığı olayına karıştıkları tespit edilmiştir.

Söz konusu olaylar ile ilgili Havza İlçe Jandarma Komutanlığına herhangi bir şikayet ve müracaatta bulunmadığı tespit edilmiştir. Bahse konu olaylar ile ilgili kurum ve kuruluşlarla ilgili tespitinin yapılması çalışmalarına başlanılmıştır.

Samsun İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde meydana gelen kablo hırsızlığı olaylarının önlenmesi, suçun fail/faillerinin tespiti ve yakalanmalarına yönelik olarak Kavak ilçesine(3), Havza ilçesine (3) ve Ladik ilçesine (4) adet olmak üzere toplam (10) adet Fotokapan cihazı yerleştirilmiştir. Haber kaynak vasıtalarının etkin kullanımı, Kavak ilçesi Akbelen mahallesindeki fotokapandan 16.11.2019 günü saat: 21.45 sıralarında alınan görüntüye doğru planlama yapılarak, acil ve yerinde doğru reaksiyon gösterilmesi, şüphelilerin olay mahallinde suçüstü yakalanmalarında etkin rol oynamıştır.

Olaya müdahil olan İstihbarat ve KOM ekiplerinin faili meçhul olayların analizini titizlikle yaparak şüphelileri çapraz sorgu ile ifadelerini ayrıntılı alması, şüphelilerin suçlarını ikrar ederek (11) faili meçhul olayın aydınlatılmasına, şüphelilerin ise TCK 220. maddesine göre suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan yargılanmalarına katkı sağlamıştır.

Yürütülen soruşturma ile ilgili olarak Kavak Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilmiş, şüpheli şahısların ev ve eklentileri ile hırsızlık malı satın alan iki şüpheliye ait hurdacı dükkanında 17.11.2019 günü eş zamanlı arama faaliyeti icra edilmiştir. Yapılan aramalar sonucu Havza bölgesindeki hurdacı dükkanında yakılmış vaziyette 5 kg bakır tel bulunarak el konulmuş, başka bir suç unsuruna rastlanılmamıştır.

Olayda ele geçen araç ile ilgili olarak ise; görevli memurun dur ihtarına uymamak suçundan 235 TL, araçları tescil bölgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak suçundan 1002 TL, okunmasını engelleyecek şekilde tescil plakasında değişiklik yapmak suçundan 412 TL, araçlarda izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret bulundurmak suçundan 108 TL, servis freni ve dış ışık donanımını noksan araçları kullanmak suçundan 108 TL, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek suçundan 235 TL, araçların hızını dönemeçli yollarda azaltmamak suçundan 108 TL, araçtan bir şey atmak veya dökmek suçundan 108 TL olmak üzere (8) ayrı suçtan toplam 2316 TL para cezası kesilmiştir. Ayrıca araç şoförü 100 ceza puanı doldurduğundan sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulmuştur.

Yürütülen soruşturma kapsamında Kavak Cumhuriyet Başsavcılığının bilgisi dâhilinde şüpheli şahısların ev ve eklentileri ile hırsızlık malı satın alan iki şüpheliye ait hurdacı dükkanında yapılan aramalar sonucu, kullandıkları araç ve Havza bölgesindeki hurdacı dükkanında yakılmış vaziyette 5 kg bakır tel bulunarak el konulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber