Samsun Kariyer Eğitimi Programı (SAKEP) Projesi Öğrencileri İş Hayatına Hazırlıyor

Samsun Kariyer Eğitimi Programı (SAKEP) Projesi Öğrencileri İş Hayatına Hazırlıyor

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Samsun Kariyer Eğitimi Programı (SAKEP) projesi ile lise öğrencilerinin mesleki ve kişisel gelişimlerini artırmak, onları; iş ve akademik hayata hazırlamak, üniversitelerin ve işletmelerin aradığı genel kriterlere uygun olarak mezun etmek ve işgücü piyasasına yönelik eğitim fırsatlarını organize ederek liselerdeki kariyer rehberlik çalışmalarına destek olmak amaçlanıyor.

Projeyle bu yıl 9.sınıf öğrencilerine, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) sistemi üzerinden veya yüz yüze olarak İş ve Sosyal Hayatta İletişim Kursu ile Diksiyon Kursu; 12.sınıf öğrencilerine ise KOSGEB üzerinden Geleneksel Girişimcilik ve İleri Girişimcilik Kursları veriliyor. Kursu tamamlayan öğrenciler sertifikalarını alacak. Ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü ve KOSGEB Samsun Müdürlüğü ortaklığı ile tüm liselerde yıl boyu Kariyer Günleri etkinlikleri düzenleniyor. Kariyer Günlerinde, akademisyen ve alanında uzman kişilerce, gerek akademik olarak ilerlemek isteyen, gerek işyeri açarak kendi işini kurmak isteyen gerekse çalışma hayatına atılmak isteyen öğrencilere bilgiler verilip tavsiyelerde bulunuyor. Böylelikle öğrencilerin mezuniyet sonrası yapmaları gerekenler konusunda bilinçlenmeleri sağlanıyor.

Proje kapsamında bugüne kadar Samsun genelinde 34 okulda 47 kurs açılırken, kurslara toplam 1773 öğrenci katıldı. Ayrıca 43 okulda da Kariyer Günü düzenlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber