Sahte kripto para sitelerine dikkat

Sahte kripto para sitelerine dikkat
26.03.2022
85
A+
A-

Kripto para piyasasının oldukça popüler hale geldiği son günlerde dolandırıcılar da boş durmuyor.Her fırsatı, piyasada yaşanan her gelişmeyi kullanan, dolandırıcılık yapıp vatandaşların alın teri ile kazandığı paraları çalan dolandırıcılar, yeniden sahte kripto para siteleri ile vatandaşların paralarını çalmaya başladı.

Kripto paralar ilk çıktığında , kripto para alanlara yüksek kar ile getiri sağlama vaadinde bulunan bazı dolandırıcılar, daha sonra para ile kaçtı. Şimdi bunlara yenileri de eklendi ve sosyal medya platformları üzerinden yerli kripto borsaları kurulduğu yalanını söyleyip kullanıcıları kendi sayfalarına abone yapmaya çalışan dolandırıcılar, bu yöntemle kişinin parasını ve kimlik bilgilerini çalıyor. Son zamanlarda ise dolandırıcılar, büyük coin şirketlerinin adını kullanarak bu yöntemi kullanmaya başladı. Twitter’da reklam veren bu kişiler, ilk giren kişilere para hediye ettiklerini ve bu paralarla kripto para alım satımı yapılabileceği vaadinde bulunuyor.

İlk girişte verilecek hediye paraya kanan kullanıcılar ise zamanla kendi paralarını sisteme yüklüyor ve dolandırılıyor. Bir kullanıcının şikayetvar adlı internet sitesine yaptığı yorumda, bir reklamın aynı paribu sayfası gibi yapıldığını, buna tıkladığında paribunun arayüzü gibi bir sisteme girdiğini, bilgilerini girdiğini söyledi. Daha sonra bir numaranın kendisini aradığını ve gayet diksiyonu düzgün bir Türkçe ile Paribu’dan aradığını, kendisinin kripto paralarının bozdurulduğunu, bunun kendisinin yapıp yapmadığını sorduğunu aktardı.

Kullanıcı, kripto paralarını bozdurmadığını söyledi. Bunun üzerine telefondaki, kendisine bir kod geldiğini ve kodu söylemesi halinde satışın durdurulacağını söyledi. Bunun üzerine panikleyen kişi, kodu söylediğinde birkaç dakika içinde tüm parasını çaldırdığını söyledi. Aynı sistem geçtiğimiz sene pandemide vatandaşlara verilen desteklerle yapılıyordu. E Devlet sayfası gibi tasarımı yapılan sitelerden vatandaşların bilgileri çalınıyor ve banka hesaplarına kadar ulaşılıyordu. Kripto borsa kullanıcılarının bu gibi durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.

(Finans7)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.