Sağlık açısından sünnet önemlidir

Sağlık açısından sünnet önemlidir
23.05.2018
139
A+
A-

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sedat Ocak, “Sünnet olmayan çocuklarda; İdrar yolu iltihabı başka olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıda yarattığı yapılan araştırmalarla saptanmıştır” diyerek sünnetin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Opr. Dr. Sedat Ocak, “Bazı aileler kendi isteğince doğum sonrası bebeklerini sünnet yaptırmaktadırlar. Yeni doğan bebeklerde ilk iki haftalık süreçte, cerrahi işlemin kolay olması, yaranın iyileşme hızı, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve ileriki yaşlarda psikolojik olarak travma yaşamasının önüne geçilebilmesi açısından doğru bir zaman olarak seçilebilir. Fakat sünnet bebeğinizin sağlık açısından bir sorun yaratıyorsa, 2 yaşından sonra sünnet yapılması da uygun bir zamandır. Yinede en uygun zamanı hekiminiz sizlere verecektir.

HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN
Erkek çocuklarının sünnet edilmesinin sağlık bakımından oldukça yararlı olduğu yapılan araştırmalar da kanıtlanmıştır. Örneğin sünnetsiz olan bir kişinin sünnet derisinde oluşan ‘smegna’ ismi verilen bir salgı, mikropların da toplanmasına ve iltihaplara yol açabilen sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, sünnet olmuş erkeklerin penis kanserine yakalanmadıkları da kanıtlanmıştır. Sonuç olarak sünnet çağımızda sıklaşan hastalıklara karşı da önemli bir koruma sağlamaktadır.
Dolayısıyla en ideal olanı sünnettir ve sünnet deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber