Saç Dökülmeleri Ciddi Hastalıklara İşaret Olabilir!

Saç Dökülmeleri Ciddi Hastalıklara İşaret Olabilir!
11.07.2016
65
A+
A-

Saç dökülmeleri ciddi hastalıklara işaret olabilir. Saçınız dökülüyorsa mutlaka bir doktora görünün. Saç dökülmelerini hafife almayın.

 

 

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü Uzman Dr. Serra Hande Öcal, saç dökülmelerin ciddi hastalıklara işaret olabileceğini ifade ederek, özellikle saçkıran hastalığına dikkat çekti.

 

 

Saçlarınızdaki ani ve aşırı dökülmeden şikayet mi ediyorsunuz? her yıkama sonrası saçlarınız tel tel elinize mi geliyor? Bazıları için normal görülen bu durumu ciddiye almanız da büyük fayda var.

Çünkü saç dökülmeleri mevsimsel olabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü Uzman Dr. Serra Hande Öcal, saç dökülmeleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

 

İLAÇLAR VE AĞIR DİYETLER TETİKLİYOR

Cildiye Bölümü Uzman Dr. Serra Hande Öcal; “Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve daha sonra artırılması mümkün değildir. Her bir saç folikülünden bir saç çıkar ve her saç da ortalama 2-7 yıllık bir ömre sahiptir.

Günde 100 saç teline kadar dökülme normal kabul edilir. Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. İlaçlar, ateşli hastalıklar, kilo kaybı, ağır diyet uygulamaları, dengesiz beslenme, doğum telojen saç dökülmelerinin sebeplerindendir. Hasta saçının avuç avuç döküldüğünü, lavabo deliğini tıkadığını ifade eder, saçını yıkamaktan ve taramaktan korkar, kel kalma korkusu içindedir. Saçın her tarafından eşit bir dökülme vardır. Telojen saç dökülmeleri tedaviye çoğunlukla iyi cevap vermektedir. Tedavi süresi en az 3 ay sürmektedir.

 

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

“Genetik zeminde androjenlerin etkisiyle ortaya çıkan saç dökülmesine “Androgenetik saç dökülmesi” denir. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise %20-25’inde görülür. Hastalar zaman zaman saç dökülmesinin şiddetlendiğini söylese de genellikle telojen saç dökülmelerinin tersine sinsi bir dökülmedir ve yıllar içinde tablo oturur. Bazen hastalar saç dökülmesinden ziyade saçının inceldiğini daha çok fark eder. Temel olarak saçın tepe kısmında saçların inceldiği görülür ve saçın arka kısmına göre bir seyrelme fark edilir. Özellikle kadınlarda başlangıç dönemlerinde tanı koymak zordur ve başka saç dökülmesi ile giden tablolarla kolayca karışabilir. Tedavinin yıllar süreceği bilinmelidir.

 

SADECE SAÇTA DEĞİL SAKAL BÖLGESİNDE DE GÖRÜLEBİLİR

“Alopesi areata”; aniden ortaya çıkan, değişik çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak, tamamen saçsız alanlarla karakterize, sık gözlenen bir hastalıktır. Halk arasında “saçkıran” adı ile bilinir; ancak adının çağrıştırdığının aksine mantar hastalığı değildir ve bulaşıcı özelliği yoktur. Sadece saçta değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Genellikle birkaç ay ya da yıl içinde tedavi ile geriler. Eğer saç dökülmeniz devam ediyorsa bunu hafife almayın. Süreklilik gösteren dökülmelerde bir dermatoloji uzmanına başvurup muayene olmak ve gerekli testleri yaptırıp tedavi yoluna gitmek çok önemlidir.” diyerek sözlerine son verdi.

CİLDİYE UZMAN DR. SERRA HANDE ÖCAL, SİVİLCE TEDAVİSİ KONUSUNDA HALK ARASINDA YAYGIN OLARAK DOĞRU SANILAN BİLGİLERİN ASLINDA ÇOĞUNUN YANLIŞ OLDUĞU TEDAVİYİ GÜÇLEŞTİREN EN ÖNEMLİ SIKINTILARIN BAŞINDA GELDİĞİNİ SÖYLEDİ. (İHA/SAMSUN-İHA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.