resim yükle

Saatler geri alınacak mı?

Saatler geri alınacak mı?

Günlerin kısalıp gecelerin uzaması ile birlikte birçok ülkede kış saati uygulamasına geçilmeye başlandı. 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece yeni saat uygulamasına geçileceği bilgisinin ardından, bu uygulamanın Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağı merak edildi. İşte detaylar…

Yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına geçiş yapıldığı şu günlerde Türkiye’deki durumun ne olacağı araştırılmaya başlandı. Çok sayıda ülkede kış saati uygulamasına geçilip saatler geri alınıyor. Peki ya Türkiye?

İlk kez 1916’da, 2. Savaşı sırasında kullanılmaya başlanan yaz ve kış saati uygulamaları yıllarca ülkemizde de uygulanmaya devam etti. Bu sene ise kış saati uygulamasına geçiş günü olarak 29 Ekim’i 30 Ekim’e bağlayan gece saat 04.00 olarak belirlendi. Belirtilen saatte birçok ülkede saatler 1 saat geri alınacak.

Ancak bu uygulamayı kullanmayan birçok ülke de mevcut. Türkiye de 27 Ekim 2013

SAATLER GERİ ALINACAK MI?
Saatler geri alınmayacak. Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilmeyecek.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDEN KALDIRILDI?
Kış saati uygulamasının kaldırılma nedeni, gün ışığından daha fazla yararlanma amaçlıdır. Yaz saati uygulamasına ile gün ışığından daha fazla yararlanılmış oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber