Prematüre Bebeklerde Hastalıklara Dikkat

Prematüre Bebeklerde Hastalıklara Dikkat
02.08.2022
22
A+
A-

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Abdullah Kurhan, erken doğum ile beraber hayat gelen bebeklere de prematüre bebek denildiğini, prematüre doğan bebeklerin hastalıklara yakalanma oranlarının yüksek olduğunu söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Abdullah Kurhan, Prematüre (erken doğum) hakkında önemli bilgiler verdi.

PREMATÜRE BEBEKLER SIK HASTA OLUR
Op.Dr. Abdullah Kurhan, “Doğum eyleminin 36.haftadan önce olması durumuna erken doğum diye tabir edilmektedir. Erken doğum ile beraber hayat gelen bebeklere de Prematüre bebek denilmektedir. Prematüre olarak dünyaya gelen yeni doğan bebekler normal zamanda dünyaya gelmiş yeni doğan bebeklere kıyasla bazı hastalıklara yakalanma konusunda daha şanssızdırlar.
Özellikle alerjik hastalıklar, beyin kanaması, kolay  geçirilen enfeksiyonlar, akciğer enfeksiyonları, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlar gibi hastalıkları prematüre bebekler daha sık yakalanmaktadırlar. Yoğun bakım yatış süresi prematüre bebeklerde her zaman daha fazla olmaktadır. Daha yoğun ve daha özel ilgiye ihtiyaç duyarlar.

KORKMAK DOĞRU YAKLAŞIM DEĞİL
Özellikle ailelerde çocuğun yoğun bakım ünitesinde kalması, prematüre olması nedeniyle yoğun bir endişe duyulmaktadır. Bu endişe günümüz tıp ilerleyen teknoloji şartlarıyla ve yeni doğan uzmanların varlığıyla ortadan kalkmış olması gerekmektedir.
Gerekli duyulduğu takdirde yeni doğanların herhangi bir şekilde yoğun bakımda kalmasının kendisine bir sakıncası yoktur aksine faydası vardır. Yeni doğanların yoğun bakımda kalmasından korkmak çok doğru bir yaklaşım değildir.

RİSK FAKTÖRÜ OLABİLİR
Erken doğum sebepleri genellikle rahim ağzı ile geçirilmiş cerrahi girişimler, tedavi edilmemiş idrar yolu, vajinal enfeksiyonlar yada daha öncesinden prematüre doğum yapmış insanlardır. Bu insanlarda genellikler Uterus denilen rahim ile ilgili yerleşim büyüme anomalileri saptanabilir. Hastada yine tansiyon, şeker hastalığı olması, gelişme geriliği bulunması gibi nedenlerde prematüre doğum için risk faktörüdür.

DOĞUMU BİRAZ GECİKTİRME
Anne karnında gelişen yeni doğanların 24. haftadan sonra yaşama kabiliyetine sahip oldukları düşünülmektedir. 24 ila 36. hafta arasında doğan bebeklere prematüre bebek olarak isim konulmaktadır. Gebelik haftası ne kadar büyürse bu yeni doğanın yaşama tutunma, adepte olma olasılığı yüksektir. Dolayısıyla prematüre bebeklerin doğumu her zaman engelleyememekle beraber özellikle gebelik haftasının ilerlemesi konusunda bazı tetkik ve tedavilere başvurup gebelik haftasını uzatmaya ve doğumu biraz geciktirmeye çalışmaktayız.” diyerek sözlerine son verdi.

 by
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.