OMÜ, 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarına Ev sahipliği Yapıyor 

OMÜ, 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarına Ev sahipliği Yapıyor 
29.03.2022
29
A+
A-
  1. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Yarışması Sergi Açılış Töreni Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşardoğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonunda gerçekleştirildi.

 “İnsanlık yararına yakışacak projelerle hayatınız boyu devam edeceksiniz”

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, sergi alanının hazırlanmasında ve proje süreçlerinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı: “Öyle bir yola girdiniz ki. Bunun kaybedeni yok. Bir düşünce üretmek, bu düşünceyi projeye çevirmek, bu proje üzerine hayal kurmak, arkadaşlarınızla takım çalışması içerisine girmek, öğretmeninizden danışmanlık almak, onların yönlendirmesiyle bir takım tasarımlarda bulunmak başarıdır. Özellikle katkı veren öğretmen arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Çünkü bu heyecanı öğrencileriyle birlikte onlar yaşadılar. Ümit ediyorum ki bundan sonra daha nitelikli, insanlık yararına yakışacak projelerle hayatınız boyu devam edeceksiniz.” 

“Sizleri gelecekte üniversitelerde bilim insanı olarak görmeyi arzu ediyoruz”

Bilimsel araştırmaların bağımlılık yapan bir tarafı olduğuna dikkat çeken Rektör Ünal, “Projenize ve kendinize olan güveninizi sunumlarda yansıtmanız gerekmektedir. Proje sürecinde iki nokta vardır. Birincisi yapmak, ikincisi projenizi karşı tarafa anlaşılır bir şekilde aktarabilmektir. Bu süreçte bir birbirinizden de etkilenerek projelerinizde neyi daha iyi yapabileceğinizi konuşabileceğiniz bir ortam oluşacaktır. Bu konularda da kanaat geliştireceğinizi düşünüyorum. Sizleri gelecekte üniversitelerde bilim insanı olarak görmeyi arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

TÜBİTAK Proje Yarışmaları Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, 16.’sı düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışmasının Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Sinop, Kastamonu, Ordu, Giresun olmak üzere 12 bölge merkezinde eş zamanlı olarak başladığını belirtti.

“Dereceye giren projeler Türkiye genelinde yapılacak olan final yarışmasında bölgemizi temsil edecek”

Yarışmaya; Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknoloji Tasarım, Türkçe ve Yazılım alanlarından 1686 projenin başvuru yaptığına dikkat çeken İçbudak, “Bu zamana kadar en yüksek başvuru bu yıl gerçekleşti. Her proje kendi alanındaki uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek 1686 projenin 100 projesi sergiye dahil edildi. Dereceye giren projeler Türkiye genelinde yapılacak olan final yarışmasında bölgemizi temsil edecek. Bu projelerin en önemli amacı geleceğimiz olan gençlerimizi erken yaşlarda bilimselliğe yönlendirmek, uygulamalı alanlarda çalışma yapmaya teşvik etmek.” diye konuştu.

  1. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması 31 Mart’ta Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.