Öfke ve panik krizlerinde psikolojik desteğin önemi

Öfke ve panik krizlerinde psikolojik desteğin önemi
15.04.2019
A+
A-

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Enver Gül, öfke ve panik krizleri yaşayanların mutlaka psikolojik destek alması gerektiğini söyledi.

Duygular günlük hayatımızın çok önemli bir parçasıdır diyen Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Enver Gül, “Duyguları kontrol edebilme yetisi hayat kalitemizi ve etrafımızdaki insanların yaşantısınıda büyük oranda etkilemektedir. Bazı olumsuz duyguların nedenini kavrayamadığımızda hayatımızda büyük sorunlara yol açabilmektedir. Duygularını kontrol etmekte zorlanan her insan hızlı hareket etmeye çalışır, geri dönüşü ve telafisi olmayan hatalar yapabilmektedir.” dedi.

ÖFKE VE PANİK
Öfke sağlıklı her insanda bulunan, beyinde belli ödül sistemlerini aktif hale getiren bir duygu biçimidir diyen Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Enver Gül, “Panik ise Yoğun korku ve huzursuzluk durumunun olduğu, aniden başlayıp, rahatsızlığın en geç 10 dakika içinde en üst düzeye ulaştığı ve çarpıntı, titreme, tıkanma, bulantı ve uyuşma gibi başlıca sağlık sorunlarını ortaya çıkaran bir kaygı nöbetidir. Bunları günlük hayatımızda görmemiz mümkündür.” diye konuştu.

PSİKOLOJİK DESTEK ALIN
Kişinin ölmek, delirmek, kalp krizi geçirmek şeklindeki kaygı duyma ya da bu ataklarla ilgili olarak bazı davranışlarında değişiklikler yapma şeklindeki bir rahatsızlık olduğunu belirten Uzm. Dr. Enver Gül, “Bu rahatsızlık başka bir madde kullanımı, fiziksel ya da ruhsal başka bir rahatsızlığa bağlı değildir. Bunun için mutlaka araştırılması ve psikolojik destek alınması gerekmektedir. Psikolojik destek, kişilerin davranışsal, bilişsel ve en önemlisi duygusal sıkıntılarına çözüm yolu bulmayı hedefleyen bir hizmettir.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.