Nişantaşı Üniversitesi’nde işten çıkarılanların sayısı 30’a ulaştı

Nişantaşı Üniversitesi’nde işten çıkarılanların sayısı 30’a ulaştı
30.03.2022
93
A+
A-

Nişantaşı Üniversitesi’nde işten çıkarılan akademisyenlerin sayısı 30’a ulaştı. İşten çıkarma sebebi olarak ise işverene hakaret gösterildi. Rektör Yardımcısı Mehmet Ünal kendisini protesto eden asistanların üzerine yürümüştü.
Nişantaşı Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı devam ediyor. Yönetim eşit ücret talep eden asistanların görevine son veriyor.

Asistanlar, devlet üniversitelerinde çalışan asistanlarla aralarındaki ücret farkına karşı üniversite yönetimine dilekçe vermişti.

Dilekçenin verilmesinin ardından asistanlar, okul yönetimi tarafından performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten atıldılar. Dün (29 Mart) Rektör Yardımcısı Mehmet Ünal, alkışlı protesto gerçekleştiren asistanların üzerine yürürken “Tutumunuzu da gördüler, üslubunuzu da gördüler. Bu mu eğitim?” diyen bir akademisyene “Eğitim bu” diye bağırarak yanıt vermişti.

YENİ İŞTEN ÇIKARMA SEBEBİ ‘İŞVERENE HAKARET’

Bugün yeni bir gelişme yaşandı. 10 akademisyen daha okulda geldiklerinde kartlarının basmadığını fark etti. Kendilerine hiçbir bildirim yapılmadan işten atıldıklarını söyleyen asistanların eşyalarını toplamaları ve üniversite dışına çıkmalar söylendi.

Asistanların dünkü protesto sonrası işten çıkarıldıkları öğrenildi. İşten çıkarma sebebi olarak ise işverene hakaret gösterildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından akademisyenlere, eşyalarını toplamaları ve üniversiteden çıkmaları gerektiği söylendi. Akademisyenler okul dışına çıkana kadar takip edildiler.

“GÜVENLİKLER, ‘HADİ HOCAM HADİ’ DİYEREK PEŞİMİZDE DOLAŞTI”

Sözcü’ye konuşan akademisyenler, bugün yaşananlara dair şu açıklamayı yaptılar: “Bildirim dahi yapmadan hukuksuzca işten atılıyoruz. Bunu da kartımız okunmayınca anlıyoruz. Süreci de baskıyla yürütmek istiyorlar. Güvenlikler bugün arkamızdan ‘Hadi hocam hadi’ diyerek peşimizde dolaştılar, çıkarmak istediler.”

ÇAĞRI MERKEZİNDE BİLE ÇALIŞTIRILDILAR

Akademisyenler ayrıca yıllardır ağır çalışma koşullarıyla mücadele ettiklerini söylerken, tercih dönemlerinde çağrı merkezlerinde çalıştırıldıklarını, öğrencilere ücret bildirimi yaptıklarını belirtti. Molalara, tuvalete ve yemeğe dair dönüşümlü şekilde gittiklerini söylediler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.