Mesane tümörü tedavisinde erken tanı önemi

Mesane tümörü tedavisinde erken tanı önemi
01.03.2022
25
A+
A-

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Çelik, “Mesane tümörü tedavisinde erken tanı tedavinin rahat geçmesi sürecinde kolaylık sağlamaktadır” dedi.

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Çelik, mesane tümörü belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında bilgiler vererek, tedavi de uygulanan “Radikal Sistektomi operasyonu” sürecini anlattı.

MESANE TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ

Ürolojik kanserler konu olduğunda prostat kanserinden sonra en sık görülen hastalık mesane tümörüne de bağlığı kanserdir diyen Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Çelik, “Mesane tümörü toplumda sık görülen bir hastalıktır. Özellikle sigara içenlerde sıkça görmekteyiz. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 13 bin kişiye mesane tümörüne de bağlı kanser tanısı konulmaktadır. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski kadınlardan neredeyse üç kat daha fazladır. Öyle ki mesane kanseri erkeklerde en sık görülen dördüncü kanser türüdür.

Sık tuvalete çıkma, idrarda kan görmek, aniden gelen idrar hissi, ıkınma ihtiyacı, ağrı, sıkışma hissi olmasına rağmen idrar yapamama gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Fakat bu semptomlar birçok ürolojik rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Mesane kanseri gibi ciddi bir sorunun yanı sıra prostat büyümesinin ya da basit bir enfeksiyonun da habercisi olabilir.

GEÇ TANI TEDAVİYİ ZORLAŞTIRABİLİYOR

İdrarda ağrısız pıhtılı kan görme olarak belirti gösterir hastalar başta bunu çok önemsemez geçer diye düşünürler bunu prostata bağlarlar kendilerinde taş olduğunu sanırlar ama zaman içinde şikayetler artmaya başlayınca sağlık kuruluşuna başvururlar. Mesane tümörünü saplamak için bazı tetkikler yapılmaktadır.

Erken tanı konulduğunda tedavisi de kolaydır. Ne kadar erken olursa tedavi daha rahat olur, fakat geciktirilen tedavide zorluklar yaşanılabiliyor. Bu anlamda farklı tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre yapılmaktadır.

Radikal Sistektomi operasyonunda hastanın idrar torbası alınıyor ve Mesane çıkarılarak ince barsaktan idrar rezervuarı oluşturarak tedavi yapılmaktadır. Mesane tümörü mesane iç yüzeyinden başlar eğer erken tedavi edilmez ve tümör mesanenin kas dokusuna kadar ilerlerse endoskopik dediğimiz idrar yolundan girerek tümör dokusunu kazıma şeklinde yapılan tedavi yeterli olmaz. Böyle bir durumda hastanın tüm mesanesini çıkarılması gerekir.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber