Mansur Yavaş, Ostim’de sanayicilerle buluştu

Mansur Yavaş, Ostim’de sanayicilerle buluştu
25.01.2024
A+
A-

Mansur Yavaş, Ostim’de sanayicilerle buluştu

ANKARA- BHA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi’nin koorinesinde düzenlenen OSTİM Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı’nda bölgedeki sanayicilerle bir araya geldi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da katıldığı toplantıda Yavaş, “Bir yerde hesap veriyorum” diyerek Ankara Büyükşehir Belediyesinin bütçe ve projelerini hakkında bilgi verdi.

BEH 2543

“Bir tane çılgın projemiz yok”

“Seçildiğimiz günden itibaren tarafsız bir şekilde, adil, hakkaniyetli, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinde, sadece işine odaklı, hiçbir polemiğe girmeden Ankara halkı ne istiyorsa o talep doğrultusunda çalışmaya gayret ettik ve edeceğiz” diyerek açıklamalarına başlayan Başkan Mansur Yavaş, “Bir tane çılgın projemiz yok. Lütfen, kim gelirse gelsin adaylara ‘Allah aşkına çılgın proje yapmayın, önce işinizi yapın’ deyin. Türkiye bu projelerden yoruldu. Ben bunu sadece Ankara için söylemiyorum. Türkiye’nin her yerinde her Belediye Başkanı böyle bir proje ile ortaya çıkıyor. Fizibilitesi yok, araştırması yok, aciliyet, öncelik var mı buna bakmadan sadece görülsün, ‘Bunu bu yaptı’ desinler diye yapıyorlar. Belediye başkanları önce kendi işini yapmalı” dedi.

BEH 2543

Öğrenci evlerine yüzde 50 indirim

Yavaş, ASKİ su tarifesinin 15 metreküpe kadar 20 lira 99 kuruş olduğunu kaydederek, öğrenci evlerine yüzde 50 indirim uygulandığını, sosyal yardım alan ve depremzede ailelere de 10 metreküpe kadar metreküpünün 1 lira olduğunu söyledi.

DSİ’nin Ankara Taşkın Eylem Planı’nda taşkın riski olan 16 noktayı bildirmesine rağmen 2013 yılından 2019 yılına kadar hiçbir çalışma yapılmadığını hatırlatan Yavaş, 13 noktada çalışmaların tamamlandığını da belirtti.

Su ve ulaşımın belediyenin asli görevlerinden olduğunu vurgulayan Yavaş, “2013 yılında EGO’nun fazla bütçesinin olmasının sebebi, o tarihte yapılan büyük bir gayrimenkul satışından kaynaklanıyor. Ama baktığınız zaman ortalaması 200 milyon dolar civarında. Şu anda 105 milyon dolar, sebebi ucuz taşıma. Çünkü su ve ulaşım belediyenin asli görevlerinden en konforlu ve en hesaplı bir şekilde vermek durumundasınız. Halk otobüslerine de ayrıca destek veriyoruz ki hem 65 yaş üstü halkı, hem öğrencileri, hem şehit ailelerini aynı şekilde indirimli, ücretsiz taşımaya devam etsin” diye konuştu.

BEH 2171

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘kimse yok mu ‘ diyen herkesin yanında

Ankara’ya 25 yılda yapılan yeşil alan miktarını 5 yılda kazandırdıklarını belirten Yavaş, “Ne yaptı, ne yaptı deniyor çabuk unutuluyor” diyerek şunları kaydetti:

“17 adet köprülü kavşak yaptık. Bunların en önemlisi İstasyon Caddesi. Bütün Başbakanlar, Bakanlar ve Sayın Cumhurbaşkanımız da söz vermiş burayı yapacağım diye ama yapmak bize nasip oldu. Hem Sincan hem Etimesgut’un trafiğini rahatlattık. Bir araba, bir şoför bir koruma kendim öyle gezerim. Açılışlara da harcanan parayı haram görüyorum oralarda büyük miktar masraf yapıyorsunuz. Asfaltınız hayırlı olsun yok, sade ve sadece kavşaklara asılan yazı: ‘Bu kavşak şu kadar liraya mal olmuştur.’ Ankara halkı bunu bilsin. Yazı yazılacaksa da ‘Bu kavşağımız hizmete girmiştir.’ Bu kadar. Siz ne kadar beton yaparsanız yapın içinde insan olmayınca hiçbir şey olmuyor. Onun için diyorum boş projelerle uğraşmayın halkın parasını boşa götürmeyin. Harcanacak para, halkın ihtiyaçları için harcanır. Kendi cebinizden harcamadığınız parayı, hiçbir yere harcayamazsınız. O para sizlerin bize emaneti. Emanete ihanet olmaz. Biz bu paraları harcarken son derce cimri olmak zorundayız. Türkiye’de bu konuda bir numarayız. Biri başını çevirip kimse yok mu dediği zaman Ankara Büyükşehir Belediyesi onun yanındadır. Belediyecilik budur. Belediyecilik sadece sosyal yardımlar, popülizm değil. Emeklilere 10 bine çıktı para. ‘Bu devletin görevi’ mi demeliydim ben. Bu insanlar ne yiyecek ne içecek. Birilerinin bunları düşünmesi lazım. Ankara Büyükşehir Belediyesi onları düşünür.”

BEH 2370

“Rozetimizi çıkardık kimseyi ayırmadık”

“Ankara’ya hizmet verirken Rozetimizi çıkardık kimseyi ayırmadık” diyen Yavaş, şunları söyledi:

“Bir Allah’ın kulu 5 yıl boyunca, ‘Verdiğimiz oydan ya da başka sebepten Başkan bize kızdı, bizim işimizi yapmadı’ diyemez. Rozetimizi çıkardık kimseyi ayırmadık. İşlerimizi yaparken nereden ne kadar oy çıkmış diye bakmadık. 171 köyün kanalını çözdük, 61’i devam ediyor. Kanalizasyon yok o kanalizasyon açıktan akarken başka projeye para aktarır mısınız? 595 tane bölgeye bu dönemde su gitti ilk defa. Bunlar çok acil. Çubuk Akyurt hattını döşedik, Gölbaşı Mogan arası hattı döşedik. Elmadağ’a Çamlıdere’den suyu götürdük şimdi sıra geldi Polatlı’ya. Önceliğiniz nedir? Borcunuz varken, banka krediniz ya da personele maaş ödemeniz gerekirken beş yıldızlı otele gider misiniz? Belediye önce kendi işlerini yapacak, mağdur bir insan bırakmayacak. İki saat suyunuzun akmadığını düşünün. Damlası akmayan köyleri, mahalleleri düşünürseniz bir Belediye Başkanı için hangisi acildir. Bizim anlayışımız budur. Adil ve tarafsız bir şekilde ve kentin ihtiyaçları doğrultusunda sizlerden aldığımız paraları doğru yerlere harcamak üze ve açık ihalelerle bunları gerçekleştirip sizlere hizmet ettik. Bu konuda da çığır açtık Türkiye’de.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber