resim yükle

Kulak zarı tedavisinde Endoskopik Timpanoplasti yöntemi!

Kulak zarı tedavisinde Endoskopik Timpanoplasti yöntemi!
31.10.2020
79
A+
A-

KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ağrı, “İşitme azlığı, kulak akıntısı gibi birçok sağlık sorunun sık nedeni olarak karşımıza çıkan kulak zarı hazarlarında, kesisiz, rahat ve konforlu bir ameliyat imkanı sunan “Endoskopik Timpanoplasti Yöntemi” aynı gün taburcu olma imkanı sağlıyor.” dedi.

Kulak zarında oluşan tahribat, işitme azlığı, kulak akıntısı gibi bir çok sağlık sorunu ortaya çıkarabilmekte ve kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemektedir.
Kişinin yaşam kalitesini ciddi olarak azaltan bu durum, kalıcı işitme kaybı oluşturmasının yanında kontrol edilmezse kulakta ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir.
Büyük Anadolu Hastaneleri KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ağrı, bu önemli sağlık sorunu olan Kulak zarı hasarı, tedavisi ve tedavi yöntemlerinden olan Endoskopik Timpanoplasti Yöntemi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

ENDOSKOPİK TİMPANOPLASTİ NEDİR
KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ağrı, “Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran ince bir zardır. Kulak zarı hasarında işitme yetisi azalır ve bazen kulaktan dışarıya doğru akıntı olur. Bu da kişinin günlük hayatını olumsuz etkiler. Kulak zarı hasarlarında timpanoplasti dediğimiz kulak zarı ve işitmeyi sağlayan kemikçiklerin tedavisini yaptığımız ameliyat yöntemidir. Kulak zarı ameliyatları iki yaklaşımla yapılır.
Birinci yaklaşım kulak arkasından kesi yapılarak yapılan kulak zarı ameliyatıdır.
İkinci yaklaşım ise kulak arkasını kesmeden kulak kanalı içinden endoskoplarla girip, kulak zarını onardığımız ameliyat yöntemidir.

AYNI GÜN TABURCU İMKANI
İkinci yaklaşıma “Endoskopik Timpanoplasti” denilmektedir. Bu yöntemde herhangi bir kesiye gerek kalmamaktadır.
Kesisiz olarak yaptığımız Endoskopik Timpanoplasti de, hastamızı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Herhangi bir sargıya gerek kalmıyor ve ertesi gün işine dahi gidebiliyor. Ameliyat sonrası uçak yolculuğundan, irtifadan, kuvvetli öksürme ve hapşırmadan sakınılmasını öneriyoruz.
Endoskopik Timpanoplasti ile kesisiz olarak yaptığımız kulak zarı ameliyatı, kişiye çok daha konforlu ve rahat bir operasyon imkanı sunuyor. Hastanemizde Endoskopik Timpanoplasti yöntemini başarıyla uygulamaktayız. Kulak zarı ile ilgili problem yaşayanların mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene edilmesini öneriyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber