Koronavirüs onları durduramadı akın akın memlekete gidiyorlar

Koronavirüs onları durduramadı akın akın memlekete gidiyorlar

TÜRKİYE’nin çeşitli illerinde yaşayan Karadenizli vatandaş, çay hasadı için memleketine gidiyor. Ölümcül virüse aldırmayan vatandaşlar, Rize kent girişindeki kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü il olan İstanbul başta olmak üzere batı illerinden, Karadeniz’e göç sürüyor.

Çay hasat sezonu hazırlıkları için memleketlerine dönenler, Rize’de kent girişlerindeki arama noktalarında uzun araç kuyrukları oluşturdu.

14 günlük karantina kuralı

Rize-Trabzon sınırında durdurulan araçlardaki sürücü ve yolcular sağlık kontrolünden geçiriliyor, kayıt altına alınarak gidecekleri adreslerde 14 günlük karantinaya tabi tutulmaları sağlanıyor.

Memleketlerine dönenlerin çoğunluğu Mayıs ayında başlayacak çay hasat sezonu hazırlıkları için geldiklerini belirtiyor.

“Buraya çay toplamaya geldim”

Çay hasat sezonu için Samsun’dan geldiğini anlatan Mehmet Arıman, şöyle konuştu: Kent girişinde durdurulduk. Buraya çay toplamaya geldim. 85 yaşındaki annemi getiremedim yasaklardan dolayı, yasaklara uyuyoruz.

Biz gelmek zorundaydık çay tarımından dolayı. Evde izolasyonda kalacağız 14 gün boyunca zaten bir aydır evdeydik bir ayda burada kalırız bir şey olmaz.

Yaşlı annesini beraberinde götüren de vardı

Tekirdağ’dan geldiğini söyleyen Sultan Şeref de “Yaşlı bir annem var arabada onu da götürüyorum. Rize Kalkandere’de oturuyoruz. Annemi getirmek için özel izin aldım. Zor bir yolculuk oldu” ifadelerini kullandı.

“Her ilde çevirme vardı”

İstanbul’dan geldiğini söyleyen Aydın Bakoğlu ise şöyle konuştu: İstanbul’dan geldik. Yolculuk zor geçti. Her ilde çevirme vardı.

Uygulamalar çok iyi insan sağlığı için gerekli. Virüsün yayılması bu uygulamalar sayesinde önleniyor.

İnternethabercom

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber samsun haber